Šest klíčů k tomu, aby se váš sbor ujal vůdčí role ve vaší obci
Jednou jsem slyšel přednášku profesora z prestižní univerzity ohledně sociologické situace na malých městech. Výsledky jeho výzkumu odrážely má vlastní pozorování, plynoucí z mých četných setkání s pastory působícími na malých městech. Zjistil, že v minulosti tvořily základ malého města rodina, škola a církev. Církev obvykle bývala hlavním střediskem společenského života malých měst a vesnic. Dle jeho závěrů se v současné době rodiny čím dál více rozpadají, církev ztratila značnou část své původní funkce a vlivu a jediným společenským centrem tak zůstávají veřejné školy.
Chce-li být církev efektivní, musí se zapojit do společenského života svého města a přispívat k tomu, aby se stávalo lepším místem pro život dětí i celých rodin. Pastor Robert Lewis nás vyzývá, abychom se zasnili a zapojili svou představivost. Popisuje, jak by v ideálním případě měly fungovat malé sbory a jejich ovoce, které zůstává1:
Dokážete si představit, že jsou obyvatelé vaší obce za váš sbor upřímně vděční?
Dokážete si představit, že si vedoucí města váží vašeho přátelství a aktivního zapojení v dění obce, a že o ně dokonce sami usilují a při různých příležitostech vás o ně žádají?
Dokážete si představit, že se výrazná část vašich členů aktivně a nadšeně zapojuje do komunitních projektů města a používá svá obdarování a dovednosti na místech, o nichž se jim dříve ani nesnilo?
Dokážete si představit, že vaše město v důsledku vlivu a zapojení vašeho sboru zažívá opravdovou a hlubokou proměnu (Přísloví 11,11)?
Dokážete si představit, že mnozí obyvatelé vašeho města, kteří se ke křesťanství původně stavěli cynicky či nepřátelsky, teď v Ježíšově jménu chválí Boha za vaši církev a za její pozitivní přínos?
Dokážete si představit duchovní sklizeň, která by přirozeně přišla, kdyby vše výše uvedené bylo pravdou?
V současnosti jsme svědky toho, že v zemědělských oblastech Ameriky opět pozvolna narůstá vliv církve. Ta skutečně může hrát vůdčí roli ve všech aspektech společenského života své obce. Zdi církve nás mají chránit před větrem a nepřízní počasí, neměly by nás ale oddělovat od lidí, kteří žijí okolo nás. Nechceme, aby nás obyvatelé našich měst znali jako Assemblies of God z katakomb. Církev musí být „solí země“ a aktivně se zapojovat do životů svých měst.
Povolání ke službě na malém městě je životně důležité
Jednou jsem navštívil městečko se čtyřmi sty dvaceti obyvateli, ve kterém pastor sloužil již čtrnáct let. Řada jeho přátel a kolegů mu říkala: „Time, jednoho dne ti Bůh opravdově požehná.“ Jinými slovy mu tím říkali: „Jednoho dne se posuneš do většího města a povedeš tam velký sbor.“ Navzdory názorům svých přátel se mi však svěřil, že by se úplně spokojil s tím, kdyby ho Bůh povolal k celoživotní službě v jeho současném působišti.
Kromě toho, že jsem pomáhal zakládat organizace Convoy of Hope (Konvoj naděje) a Rural Compassion (Soucit s venkovem), měl jsem tu výsadu vést sbor na americkém venkově. Vyrůstal jsem ve větším městě, Bůh mě však – tak jako mnohé jiné – povolal ke službě v menších městech. Spolu s manželkou jsme založili sbor v městečku o dvanácti stech lidech, ležícím v údolí a obklopeném horami. Náš sbor sloužil svobodným matkám, vdovám, školám a kovbojům. Starali jsme se o chudé, potřebné a postižené lidi z celého regionu. Přijali jsme za své tři závazky:
- Naše údolí se díky zapojení a přítomnosti naší církve stane lepším místem pro život rodin a dětí.
- Každý obyvatel údolí získá příležitost navázat vztah s jedním ze zralých následovníků Krista.
- Každý člověk, který pravidelně navštěvuje náš sbor, dostane možnost si osvojit zdravé biblické učení a stát se zralým Kristovým učedníkem.
Bůh nám dal obrovskou vizi pro zasažení celého našeho města. Mnohé venkovské pastory povolává k témuž.
Správný lék
Když náš syn Jordan navštěvoval osmou třídu základní školy, vážně si zlomil nohu. Lékaři ho poslali domů s léky proti bolesti, které měly pomoci k splasknutí otoku dříve, než mu nohu zafixují. První noc strávil Jordan v obrovských bolestech. Posadili jsme se k němu a modlili se za Boží útěchu. Ačkoliv mu manželka podávala předepsané léky, bolesti vůbec nepřestávaly. V pět hodin ráno Jordan konečně usnul. Po ránu manželka zavolala své sestře – a zároveň zdravotní sestře – aby ji požádala o radu. Ta se jí zeptala, jaké léky jí lékaři předepsali. Když manželka sestře přečetla název léčiva, hlasitě se rozesmála: „Vždyť Jordanovi nedáváte léky proti bolesti, ale proti zácpě!“
Maloměsta se podobají Jordanově chybné léčbě. Lidé, kteří v nich žijí, často používají na své životní bolesti špatnou léčbu. Alkohol, drogy, pornografie, fyzické týrání patří mezi několik způsobů, jakými se lidé snaží překrýt svou bolest. Váš sbor disponuje správným lékem, kterým je Ježíš! Prokazovat milost může být někdy komplikované. Bůh nás však volá k tomu, abychom přehlíželi momentální chování lidí a hleděli na ně Kristovýma očima. Ježíš je naším osobním vzorem v nesení evangelia lásky, kdy lidi milujeme takové, jací jsou, a ne takové, jací by měli být. Potřebujeme se modlit: „Ať se mé srdce trápí tím, čím se trápí Boží srdce.“
Místní církve mají k dispozici šest klíčů, s jejichž pomocí se mohou chopit vůdčí role ve svých městech a začít aktivně ovlivňovat jejich život.
Začíná to vždy shora. Nejdůležitější osobou, která se musí zapojit do služby městu a budování vztahů s jeho obyvateli, je pastor. Pokud jako pastor začnete rozvíjet vztahy s lidmi z vašeho okolí a sloužit lidem, strhnete k tomu svým příkladem i vaše společenství. Nemůžete lidi učit něčemu, co neznáte, a nemůžete je vést k něčemu, co sami neděláte.
Zjistěte potřeby vašeho města. Každé malé město má svou jedinečnou kulturu, zvyky a potřeby. Maloměsta však mají některé shodné rysy a charakteristiky. Pastoři mají příležitost odkrýt ve svých městech potřeby, na které nikdo jiný nereaguje. Napomohou vám k tomu internetové stránky typu www.epodunk.com, www.census.gov či www.dataplace.org. Udělejte si mezi obyvateli průzkum na téma, co považují za nejpalčivější potřeby svého města. Zeptejte se jich otevřeně: „Co nejlepšího by naše církev mohla dělat pro naše město?“
Budujte vztahy s vlivnými osobnostmi. Pastor na venkově musí cíleně rozvíjet kvalitní vztahy s vedoucími své obce. Patří k nim mimo jiné starosta, ředitel školy, trenér středoškolského sportovního týmu, majitelé důležitých firem a další. Tito vedoucí znají problémy svého města z první ruky.
Zapojte se do dění ve společnosti. Jak se může vaše církev zapsat do kalendáře komunitních akcí? Vyhledávejte události, jež byste jako sbor mohli pořádat nebo na nich participovat jako partnerská organizace. Přikládám několik tipů pro inspiraci:
- distribuce jídla potřebným
- aktivity v domovech důchodců
- program doučování pro studenty
- rodinný den v parku s atrakcemi pro děti
- sportovní tábor
- výukový den myslivosti
- výukový den jízdy na koni
- distribuce školních pomůcek potřebným rodinám
Mějte k dispozici program adopce. Jaké skupiny, místa či organizace byste jako sbor mohli „adoptovat“? Můžete adoptovat učitele, sociální pracovníky, požárníky, sportovní týmy, školní třídy, domovy důchodců nebo místní park. Jeden sbor z Kansasu adoptoval hlavní třídu svého města a jejich mládež na ní umyla okna výloh všech obchodů. Sbor z Iowy zase na hlavní ulici natřel všechny lavičky.
Udržujte partnerství se sbory ve velkých městech. Tyto vztahy vám mohou pomoci při naplňování vašeho poslání na venkově, kam vás Pán povolal. Z těchto sborů k vám mohou přijíždět misijní týmy a pomáhat vám s pořádáním evangelizací, stavebními úpravami budovy nebo humanitárními akcemi. Některé sbory se rozhodnou podpořit vás i finančně a přijmout vás za svůj sesterský sbor. Větší společenství mají často k dispozici specializované služební týmy pro práci s dětmi, mládeží, seniory či v oblasti chval a uctívání.
Proces změny je pomalý, Bůh však zachovává svou věrnost a dohlédne na to, aby se vaše vize a sny staly skutečností. „A Hospodin tě povede ustavičně, nasytí tvou duši i na vyprahlých místech a dodá svěžesti tvým kostem. Budeš jako zavlažovaná zahrada a jako vodní zdroj, jehož voda nebude vysychat. Ti, kteří z tebe vyjdou, vybudují odvěké trosky, upevníš základy, které trvaly z generace na generaci. A nazvou tě tím, kdo zazdívá trhliny a obnovuje stezky k obydlím“(Izajáš 58,11-12).
Váš sbor se může stát hnací silou proměny vašeho města, které se díky němu stane lepším místem pro život. Bůh chce v našich malých městech a vesnicích zažíhat plameny ohýnků pro Krista, napomáhající k tomu, aby se jeho Království šířilo napříč zemí i po celém světě. Jestliže začneme cíleněji zasahovat naše města, uvidíme, jak vliv církve proměňuje lidské životy. Církev opět zaujme své místo jednoho z pilířů společenského života i na venkově.
Zdroje:
1. Robert Lewis and Rob Wilkins: The Church of Irresistible Influence: Bridge-Building Stories to Help Reach Your Community (Církev s neodolatelným vlivem: Příběhy o budování mostů, které vám pomohou zasáhnout vaši obec), Grand Rapids: Zondervan, 2001.