Klíče k duchovní proměně menších měst a obcí

Modlete se.

2. Vnášejte do svého okolí život a plnost Božího Ducha.

3. Pravidelně se stýkejte s vedoucími svých měst a vesnic.

4. Věřte, že vás a váš sbor Bůh povolal k tomu být důležitým hlasem ve společenství lidí, uprostřed nichž žijete.

5. Povzbuzujte členy svého sboru k tomu, aby se účastnili aktivit svého města včetně zapojení ve vedoucích pozicích. Vystrojování svatých k službě se neomezuje na čtyři zdi své církve.

6. Spolupracujte s místními sdruženími a kluby, které slouží lidem a dělají komunitní práci.

7. Vyvarujte se kritiky vašich zastupitelů a občanů města. Jízlivé poznámky zavírají příležitosti ke službě.

8. Budujte vztahy s nevěřícími lidmi ve vašem okolí. Pamatujte, že jde o vztahy, vztahy a zase vztahy.

9. Zjevujte lidem Kristův soucit. Zápal pro Boha prokazujeme soucitem a láskou k lidem.

10. Vytvářejte příležitosti, jak čas od času poděkovat všem, kdo slouží veřejnosti (učitelům, policistům, požárníkům, sociálním pracovníkům atd.).

11. Budujte ve své církvi prostředí lásky a bezpodmínečného přijetí nových lidí. Nejprve je třeba rybu chytit a teprve potom ji očistit.

12. Snažte se, ať je vaše církev srozumitelná lidem, k nimž vás Bůh povolal.

13. Pracujte dlouhodobě. Clarence John hovoří o „zákonu 4-7.“ Čtyři roky trvá, než vás jako pastora přijme vaše církev a sedm let trvá, než vás přijme okolní společnost. Vydržte v těžkých časech. Zasaďte sami sebe doprostřed své obce a vzkvétejte tam.

14. Věrně vykonávejte běžnou, rutinní práci.

15. Buďte citliví vůči potřebám jednotlivých skupin obyvatel ve svém okolí, ať už jde o pracovníky ve výrobě, zemědělce apod.

16. Ve všem, co děláte, usilujte o dokonalost. Ta nepatří jen do velkoměst.

17. Vzhlížejte k Bohu a očekávejte, že bude činit zázraky. Některé problémy venkovských komunit nelze vyřešit přirozenými prostředky – potřebujete nadpřirozenou Boží moc.

18. V případě potřeby obnovte pošramocenou pověst své církve. Na malém městě všichni vědí všechno.

19. Spolupracujte s dalšími místními sbory, které kážou Krista a věří Bibli jako Božímu slovu.

20. Zachovejte si postoj optimismu. Bůh existuje a co se má stát, stane se.

21. Udržujte rovnováhu mezi službou směrem do sboru a do společnosti. Nemějte při zakládání sboru či jeho pastoraci na zřeteli jen členy tohoto společenství. Vaší vizí musí být služba celému městu a společnosti.

22. Připravujte sbor na změny.

23. Zachovávejte vědomí naléhavosti.

24. Úzce spolupracujte s dalšími sbory své denominace pracujícími v podobných podmínkách jako vy. Učte se vzájemně jedni od druhých.

Avatar photo

Autor: Martin Fridrich