Na jaře roku 2020, když se po Spojených státech začínal šířit covid-19, byl s tímto virem hospitalizován a bojoval o život výkonný ředitel Světové misie Assemblies of God, Greg Mundis. S mým manželem Davidem jsme se s ním ve stejném týdnu potkali, a proto jsme sami skončili v karanténě a získali jsme tím spoustu času přimlouvat se za Grega i za další naše přátele.
V té době jsem začala uzavírat telefonáty s rodinou a přáteli větou, kterou jsem do té doby nikdy nepoužívala: „Zůstávejte opatrní!“
Měla jsem to tak na srdci. Po čase mi ta slova ale začala být nepříjemná, kdykoli jsem je vyslovila. Onen známý jemný tichý hlas v mém duchu mi šeptal: „Beth, já jsem po tobě nikdy nechtěl, aby se tvou prioritou stalo zůstávat opatrná. Vždycky jsem po tobě chtěl, abys zůstávala připravená … připravená uslyšet můj hlas, připravená uposlechnout, připravená rozlišit mé jednání a držet se mnou krok. Ano, jednej moudře. Ale především po tobě chci, abys zůstávala připravená. Nepropásni to, co se uprostřed této bouře chystám vykonat!“
S Davidem patříme mezi vedoucí Projektu záchrany (Project Rescue), agentury zřízené církví Assemblies of God, která pomáhá obětem sexuálního otroctví (více informací viz sloupek Činnost organizace Projekt záchrany během pandemie). O toto poselství jsem se podělila s naším týmem vedoucích v USA a s vedoucími služby v jižní Asii a Evropě. Společně potvrdili, že se jedná o slovo od Pána. „Zůstávejte připraveni!“ se tak stalo naší duchovní výzvou a voláním do zbraně.
Během několika týdnů – zatímco mnoho vedoucích pracovníků stále pobývalo v karanténě, lockdownu anebo bojovalo s covidovou infekcí – jsme obdrželi úžasné zprávy. Čtvrtě červených luceren v Evropě a jižní Asii se uzavřely a odřízly od turistů vyhledávajících ilegální sex. Pasáci a majitelé nevěstinců vykázali prostitutky a jejich děti, protože jejich vydržování už pro ně nebylo rentabilní.
Poprvé ve 24leté historii Projektu záchrany dostaly tisíce zotročených žen a dětí šanci opustit svou příšernou situaci a přijmout prostřednictvím naší služby pomoc a svobodu.
Šlo však o to jednat rychle a dostat je do bezpečí. Protože k nám Bůh již dříve promluvil a svým Duchem nás na to připravil, byli vedoucí služby připraveni osobně riskovat a udělat přesně to, k čemu je Bůh povolal. Uprostřed globální bouře tak Bůh otevíral dveře vězení a obracel srdce mnohých k Ježíši.
Období změn
Před pandemií se americké církve těšily dlouhému období relativní stability. Život společenství byl poměrně předvídatelný a možnost shromažďovat se na bohoslužbách představovala samozřejmost.
V prostředí pohodlí si mnoho pastorů osvojilo světské modely vůdcovství. Díky strategickému plánování a dobře vyškolenému týmu vedoucích se úspěch zdál nevyhnutelný. Sekulární modely vůdcovství nás však mohou časem odvést od závislosti na Duchu svatém a spoléhání se na jeho vedení.
Když udeřily krizové roky 2020 a 2021, běžné předpoklady týkající se týdenního kalendáře akcí, plánování, misie a cestování narazily na novou šokující realitu. Letniční vedoucí se probudili a uvědomili si, že je třeba upravit směr.
Kontext vůdcovství se dramaticky změnil – a to nejen uvnitř, ale i vně církve. V uplynulých dvou letech svět poznal omezené možnosti vůdcovských modelů závislých výhradně na lidských systémech. Narazili jsme na limity ekonomického, vědeckého, politického i psychologického poznání. Pandemie, rasové napětí, politický chaos a přírodní katastrofy zamotaly hlavy politikům i odborníkům a obnažily naši křehkost, zranitelnost a omylnost.
Změnily se i potřeby společenství věřících. Stejně jako všichni ostatní lidé, i křesťané se teď častěji potýkají s nepředvídatelností a nejistotami života, ztrátou blízkých, napětím v rodině a nezaměstnaností. Po celém světě lidé čelí obrovským výzvám, strachu a traumatům.
Náš pocit normálnosti v rámci církve je pryč. Duchovní služby se rychle zadaptovaly na novou realitu, kterou nikdo nepředvídal. Kolik církevních vedoucích mělo předem připravenou strategii pro službu věřícím ve světě roušek, sociálního odstupu a lockdownů? Kdo předpokládal náhlý přesun všech bohoslužeb a skupinových setkání do online režimu za použití internetu?
V soukromí se vedoucí dostávají pod stupňující se stres a na povrch vylézají jejich slabiny. Za normálních okolností, kdy vedoucí stojí na pódiu a všechny systémy fungují jak mají, je snazší osobní slabiny přehlížet.
Jakmile nás však okolnosti zbaví bezpečí a zažitých rutinních postupů, ocitneme se tváří v tvář vlastní lidskosti a uvědomíme si, jak naléhavě potřebujeme posilu Boží přítomnosti. Mnoho zkušených pastorů a misionářů se v covidové době podívalo do zrcadla a uvědomili si, že potřebují jako učedníci opět nastoupit na cestu duchovního formování.
Svět se nám mění před očima a bude se měnit i nadále. Nemůžeme předvídat, co naše města, národ a svět čeká za šest měsíců – natož pak za pět let. Mnohým z nás se budoucnost jeví méně známá než kdykoli předtím.
Vedoucí letničních církví a služeb si dnes velmi dobře uvědomují, že každodenně potřebují Ducha svatého a jeho vedení. Jen Bůh zná budoucnost a jen on nás na ni dokáže připravit. Povede nás svým Duchem a navzdory všemu světovému dění upevní svou neotřesitelnou pravdu a své Království.
Dnes více než kdy dříve potřebujeme jako Duchem naplnění křesťané cele spoléhat na pomoc Ducha. Jeho přítomnost, moc, vedení a dary jsou volně k dispozici, aby nás neustále posilovaly.
Služba vedená Duchem
Uznávaný misionářský veterán navštěvoval postgraduální kurz s názvem „Rozvoj letniční teologie vůdcovství“. Později popsal, že na poslední lekci zažil okamžik, kdy se mu rozsvítilo. Tento muž vůdcovství studoval dlouhodobě, měl vypracovaný vlastní model vůdcovství a nadefinovanou svou vizi. Nikdy ho však nenapadlo, že by jeho model a vůdcovskou praxi měla určovat letniční teologie.
Pravděpodobně není sám. O čem tedy je autentické letniční vůdcovství? A jak by měla naše identita Duchem svatým naplněných věřících ovlivnit naši identitu vedoucích?
Autentičtí letniční vedoucí spoléhají na plnost Ducha, která je zmocňuje ke kázání a službě (Skutky 1,8). Jejich službu doprovázejí Bohem dané duchovní dary (1. Korintským 12,7–11; Galatským 5,22).
Ti, kdo následují letniční vedoucí, by také měli toužit po plnosti Božího Ducha a zakoušet ji, učit se sloužit druhým skrze zmocnění Ducha a sloužit v Božím království prostřednictvím duchovních darů.
Mezi charakteristické znaky autentického letničního vedení patří:
Boží přítomnost: Autentičtí letniční vedoucí jsou plní Ducha a každý den se jím nechávají pomazávat. S nadšením hledají Boha a zvou do každé oblasti svého života a služby jeho nezaměnitelnou přítomnost. Přistupují ke každému dni s připraveností naslouchat Božímu hlasu, vnímat jeho vedení a ve víře ho ve všem následovat. Ostatní je znají jako lidi, kteří žijí a chodí v Boží přítomnosti.
Nadpřirozené rozeznání: Mnozí křesťanští vedoucí rozumově přitakávají Božímu slovu a jeho zaslíbením a vědí, že Bůh stále působí ve světě. Autentičtí letniční vedoucí si však nosí toto vědomí hluboce v srdci, protože Boží působení duchovně rozeznávají – a to i uprostřed krizí, utrpení a bouří.
Vedoucí naslouchají hlasu Ducha svatého, vnímají jeho osobu, dokáží rozlišit jeho působení a reagovat na ně. Kromě intelektuálního souznění s letniční teologií Ducha ovšem tuto svou teologii zakoušejí i v praxi. Uplatňují ji ve způsobu, jakým slouží, vůdčí roli vykonávají s pokorou a navzdory všem okolnostem naplňují Boží povolání.
Využívání každé příležitosti: Autentičtí letniční vedoucí věří, že je možné a žádoucí chodit každodenně v Duchu a být trvale vyladěni na jeho hlas. Proto nemají tendenci vnímat působení duchovních darů jen v rámci určených dní, časů a míst.
Nový zákon přináší svědectví o tom, jak Duch svatý Ježíšovy učedníky vedl, pomazával a sloužil skrze ně na ulicích, po domech, ve vězení, na lodi, na cestách, či dokonce při běhu podél povozu. Duch svatý neomezoval své působení na tradiční „svatá místa“.
Kamkoliv Boží lid vyrazil v plnosti Ducha, působil Pánův Duch dynamicky skrze ně.
Období nezvyklých duchovních výzev či příležitostí bývají strategickým zastavením pro vedoucí a časem, kdy potřebují biblicky vkročit do všech Bohem daných darů (viz 1. Korintským 12,1-11), aby se církev posilnila a dobře vybavila k naplňování Božího poslání.
Když vystoupá odvěký boj se zlem na novou úroveň, není čas na duchovní vybíravost, která škodí vedoucím, církvi, jednotlivým křesťanům i poslání církve. Povinností vedoucích letničních církví je vyučovat křesťany o duchovních darech a poskytovat jim příležitosti k vyhledávání a přijímání plnosti Ducha.
Církev dnešních dní potřebuje všechny dary, které Bůh svému lidu prostřednictvím svého Ducha poskytl. Nevolá nás jen k tomu, abychom přežili období utrpení; Bůh nám chce dát sílu a zmocnění ke službě, která uprostřed těžkostí proměňuje lidské životy.
Odvaha vytvářet kulturu jako protipól: Slavný misiolog Lesslie Newbigin se ptá: „Odkud povstane hlas, který vyzve na souboj současnou společenskou kulturu světa a porazí ji zbraní jejích vlastních postulátů? Kdo k ní promluví jejím jazykem, a přesto ji zkonfrontuje s autentickou postavou ukřižovaného a živého Krista, zastaví ji a odvrátí od stezky smrti?“
Autentičtí letniční vedoucí odvážně zpochybňují každou kulturní a náboženskou normu, která je v rozporu s Božím slovem a s působením Ducha.
V desáté kapitole knihy Skutků Petr zažil odzbrojující navštívení Ducha svatého, díky němuž přijal vizi zvěstovat evangelium za hranice židovské komunity, k pohanům, a uvidět tyto lidi Božíma očima, namísto očí své kultury a svého náboženství.
Skutečnost, že Ježíš nabízí spasení všem lidem, se tehdy střetla s Petrovým osobním věroučným systémem. Když ho však Bůh prostřednictvím vidění zkonfrontoval, Petr přijal korekci a okamžitě byl ochoten změnit směr a stát se hlasatelem Božího vykupitelského plánu pro pohany.
Dodnes potřebujeme odvahu Ducha k tomu, abychom lidem přinášeli pravdu a zpochybnili jim současný kulturní, politický a náboženský status quo způsobem, který je přivede k živému Kristu.
Prorocké rozeznání: Autentičtí letniční vedoucí rozumí době, ve které žijí. Dokážou rozlišit pravdu od lží nepřítele a dobro od zla. Pavel hovoří o rozlišování duchů – rozeznávání mezi Božím a satanovým působením.
Židům 5,11-14 varuje křesťany před odpadlictvím a naříká nad duchovní nezralostí některých z nich. Autor popisuje zralé věřící jako ty, kteří „mají smysly návykem vycvičeny k rozsuzování dobrého a zlého“ (verš 14).
Narodil jsem se v letniční církvi a po celý život jsem pozoroval lidi vedené Duchem. Domnívám se, že jedním z nejvíce podceňovaných, nevyužívaných, ale potřebných darů Ducha v dnešním světě je duchovní rozlišování, nedílně spjaté s moudrostí a poznáním.
Nadpřirozené rozlišování je dnes pro církevní vedoucí i členy sboru nezbytností. Mnozí falešní učitelé překrucují Boží pravdu a snaží se nás oklamávat. Výřeční, charismatičtí vedoucí a známé osobnosti pronášejí slova, která znějí nábožensky, křesťansky a biblicky. Je však třeba duchovního rozlišování, abychom určili, jaký duch se za jejich slovy skrývá. Pochází z Boha? Sám satan dokáže úlisně citovat Boží slovo, jen aby dosáhl svých zkázonosných cílů (Matouš 4,5-6).
V páté kapitole knihy Skutků Lukáš vypráví o Petrovi, který po Letnicích použil dary rozlišování a poznání. Ananiáš a jeho žena Safira tehdy přišli za Petrem, aby mu veřejně předali svůj dar. Svou falešnou štědrostí podvedli Boha, Petra i církev.
Petrovo ohromující odhalení zákeřného podvodu tohoto páru a jejich následná smrt je jedním z nejmrazivějších momentů novozákonní církve. Poté, co lidé zažili okamžik, kdy Petr použil dar rozlišení duchů, již málokdo zapochyboval o jeho autentickém vůdcovství čerpajícím z moci Ducha.
Duchovní autorita: Autentičtí letniční vedoucí si přivlastňují autoritu, kterou jim Ježíš svěřil v Matoušově evangeliu 28,18-20. Království temnoty a jeho zlé projevy je tedy nezastrašují. Pod pomazáním Ducha stojí odvážně a v jeho autoritě vstupují do boje tváří v tvář duchovní opozici. Vedoucí neuplatňují autoritu proto, aby prosazovali své vlastní zájmy, ale aby naplnili Kristovo vykupitelské poslání na zemi.
Skutečnost existence duchovní temnoty a naše naléhavá potřeba kráčet v autentické duchovní autoritě se pro mě staly osobními, když jsem se poprvé vydala sloužit do čtvrtí červených luceren v jižní Asii. Poprvé v životě jsem vstoupila na místo tak zlé, násilné a démonické, že člověk hmatatelně cítil okolní všudypřítomnou temnotu.
Brzy mi došlo, že ve mně nepůsobí dost Boží moci, abych převzala autoritu nad mocí satana, který zotročuje tamní ženy a děti. Abych se mohla postavit silám samotného pekla, začala jsem žít v absolutní závislosti na mocném, čerstvém pomazání Božího Ducha.
Při střetu se satanovou temnou mocí nemají naše oficiální postavení v hierarchii církve, naše pověření ke službě, naše akademické tituly či charismatické osobnosti žádný význam. Ježíš měl před dvěma tisíci lety dobré důvody, proč poslal své následovníky do horní místnosti, aby počkali na Letnice, než se vydají sloužit. Věděl, že jeho Velké poslání bez nadpřirozené moci a autority nedokážou nikdy naplnit.
Pavlova slova Efezským jasně pojmenovávají náš zdroj moci a nezanechávají pochyby o našem nepříteli:
„Nakonec, moji bratři, posilujte se v Pánu a v převaze jeho síly. Oblečte si celou výzbroj Boží, abyste se mohli postavit proti Ďáblovým nástrahám. Neboť náš zápas není proti krvi a tělu, ale proti vládám, proti autoritám, proti světovládcům této temnoty, proti duchovním mocnostem zla v nebeských oblastech.“ (Efezským 6,10–12)
Duchovní vyladění
Jak se můžeme přiblížit ideálu autentického letničního vůdcovství?
Za prvé, vstupujme každý den cíleně do Boží přítomnosti. Budeme-li den za dnem žít s vědomím Boží přítomnosti, budeme dobře slyšet a znát jeho hlas. Lidé vyznačující se životem v Boží přítomnosti snadněji rozeznají jakoukoli přítomnost nebo moc, která není od Boha, ať už jsou kdekoli – na svatých či světských místech.
Letniční vedoucí mají tu výsadu vést jim svěřené lidi k tomu, aby také oni každodenně vstupovali do Boží přítomnosti a počítali s ní během svých všedních záležitostí. Jako vedoucí pomáháme lidem denně aktivně komunikovat s Božím Duchem a být méně zranitelní vůči klamu a vlivu moci temnoty (viz 1. Janův 4,1-3).
Za druhé, buďte moudrými správci svého vlivu. Ať už působíte kdekoliv a jakýmkoliv způsobem, nepodceňujte, co skrze vás Bůh dokáže udělat. Na modlitbách hledejte pomazaná slova, která vám bude dávat Duch svatý. Kdykoliv kážete, komunikujete s lidmi prostřednictvím podcastu či blogu, vedete skupinku, sloužíte ve vězení, účastníte se schůzky staršovstva nebo mluvíte s přítelem u kávy, všude s sebou v pokoře přinášejte Boží přítomnost.
Pánův Duch skrze nás promlouvá pravdu a odzbrojuje lidská srdce, mysl i ducha. Usvědčuje lidi z hříchu, zachraňuje, uzdravuje, přináší slova moudrosti a vysvobozuje z otroctví.
Vedoucí církve nemohou v dnešní době brát za samozřejmé, že jejich poselství skutečně proměňují lidská srdce a mysl. Uvědomme si, jak málo jiných hlasů slyšeli lidé ještě před deseti lety ve srovnání s tím, kolik hlasů slyší dnes. Díky digitálním nástrojům, zejména sociálním médiím, dnes existují miliony influencerů se svým prostorem se vyjádřit a se svými posluchači.
Proč by lidé měli naslouchat právě vašemu nebo mému hlasu? Pokud promlouváme s Boží autoritou, pomazáním a milostí, může jeho pravda prorazit clonu přetížení hlukem a s laserovou přesností zasáhnout lidské duše. To je dílo Ducha.
Za třetí, na modlitbách se ptejte a rozlišujte, co Bůh v tomto prorockém čase dělá. Bůh působí ve světě v dobách pokoje i neklidu. Otázkou není jen to, co Bůh chystá, ale také to, jak můžeme sladit své srdce, strategie a zdroje s jeho plány. Jak můžeme inspirovat ty, kterým sloužíme, aby vstoupili do toho, co Bůh v našem světě dělá, s vírou a odvahou, nikoli se strachem?
Bůh nám může skrze svého Ducha dát možnost rozeznat časy, v jakých žijeme, tak jako v případě Isacharových synů v 1. Paralipomenon 12,32. Potřebujeme duchovní vůdce, kteří drží prst na tepu naší doby a chápou její význam pro dílo Království.
Za čtvrté, přezkoumejte své osobní myšlenky, motivace a emoce. Žijeme v době znepokojivé nestálosti, politického hněvu, výbušných slov a bezuzdných činů.
V takovém prostředí musí vedoucí služebníci zkoumat svá srdce, než začnou promlouvat z jakéhokoliv pódia. Je zápal, jenž pociťujeme a jenž nás pohání skutečně pomazáním Ducha k předání Božího poselství? Nebo je to jen vzedmutí našich vlastních názorů či emocí a naše osobní přirozená lidská reakce na dění kolem nás?
To, že jsme letniční vedoucí, ještě neznamená, že veškeré nadšení, které kdy pociťujeme, je vždy od Boha.
Moudří letniční vedoucí si vždy na modlitbách hlídají své myšlenky, postoje, motivaci a emoce. Hledejme na modlitbách duchovní rozlišení, promlouvejme vždy moudře a v příhodných situacích reagujme po Ježíšově vzoru strategickým mlčením, abychom vždy vzdávali čest našemu nebeskému Otci.
Za páté, buďme upřímní k těm, které vedeme, a přiznávejme jim poctivě svá selhání. Nedávno se jeden známý křesťanský vedoucí veřejně omluvil. Pronesl několik údajně prorockých předpovědí, které se ukázaly jako nepravdivé. Ze stejné kazatelny, z níž přednesl chybná proroctví, pokorně přiznal, že se zmýlil. Jako vedoucí převzal za svá slova odpovědnost a omluvu zakončil povzbuzením do víry a naděje v Boha, jehož Slovo nikdy neselže.
Jen Bůh je vždy věrný, vševědoucí a všemohoucí. Budoucnost v konečném důsledku spočívá pouze v jeho rukou.
Letniční vedoucí jsou vykoupení a povolaní… ale jsou to jen lidé. Naše spolupráce s Bohem a působení Ducha svatého na misii není exaktní věda. Vyžaduje pokoru a celistvý charakter. Dobrá zpráva spočívá v tom, že čím poctivěji se vedoucí snaží následovat vedení Ducha a praktikovat obyčejnou poslušnost Bohu, tím pohotověji dokáží rozlišovat a poslouchat.
A konečně, mějte ochotu přehodnocovat své plány. Před několika lety jsem se podívala na náš nabitý plán cestování a služby v USA i v zámoří a pocítila jsem Boží usvědčení.
Cítila jsem, jak mi Pán říká: „Beth, když k tobě přivedu neplánovaně nějakého člověka nebo ti otevřu nové dveře, najdeš vůbec ve svém rozvrhu čas na to, abych mohl působit? Jsi ochotná udělat mi prostor, abych mohl prostřednictvím svého Ducha učinit nečekané a zázračné věci?“
To je hluboká – a nepříjemná – otázka. Máme ve svém osobním diáři a církevním kalendáři místo pro nové a nečekané Boží působení? Nebo máme své církevní a služební rozvrhy tak přeplněné dobrými a předvídatelnými věcmi, že v nich zbývá jen málo času na to, aby se Bůh mohl svobodně pohybovat svým Duchem a činit velké a nepředvídatelné věci? Dáváme prostor lidem, kterým sloužíme, aby volali k Bohu a následovali čerstvý vítr Ducha?
Nesmíme přestat pečlivě plánovat. Plány bychom však měli osekat a zapracovat do nich vždy dostatečnou rezervu, která nám umožní rychle se přizpůsobit případné změně a následovat aktuální vedení Ducha.
Věřím, že Bůh vychovává průkopníky zmocněné Duchem pro nové období sklizně. Možná nás povolá, abychom byli jedněmi z nich – anebo abychom byli mentory mladých lidí, kteří v posledních hodinách před Ježíšovým návratem prorazí nové cesty.
Dokážeme opustit některé ze svých zajetých kolejí, abychom uchopili to, co Bůh tak rád dělá a co předem zaslíbil, že vykoná? Pánův Duch je v pohybu! Počítejme v rozvrhu s rezervami a vytvořme prostor pro zázraky.
Připraveni a v pohybu
Po dobu šesti měsíců v roce 2020 měly týmy služby Projektu záchrany Bohem otevřené dveře ke službě více než jednomu tisíci prostitutkám a jejich dětem.
Pastoři a sbory církve Assemblies of God v USA se o těchto příležitostech doslechli a zapojili se. Bylo hluboce dojemné vidět, jak rychle a velkoryse přispěli uprostřed vlastního náročného období. Díky tomu měl Projekt záchrany v ruce dostatek prostředků a dokázal zareagovat. Během tohoto mimořádného okna příležitosti jsme nesli Kristovu lásku a soucit mnoha sexuálně zotročovaným lidem.
Nedávno se nám podařilo koupit nevěstinec ve velké čtvrti červených luceren a přeměnit ho na centrum křesťanské služby. V našem novém zařízení již brzy budou k Ježíši přicházet ženy a děti, které nyní žijí v otroctví. Vyjdou z nechvalně známých temných ulic, naleznou svobodu od moci zla a naučí se žít životem vykoupeného, Duchem naplněného lidu.
Slova apoštola Pavla adresovaná galatské církvi se hodí i pro dnešní letniční vedoucí: „Protože žijeme z Ducha, držme krok s Duchem“ (Galatským 5,25 – NIV).
Kéž jsme v tomto zásadním období připraveni a držíme s ním krok k slávě našeho Otce a naplnění jeho Velkého poslání.
Činnost organizace Project Rescue během pandemie
Project Rescue (Projekt záchrany) je agenturou Světové misie Assemblies of God, která prostřednictvím Ježíšovy lásky a moci zachraňuje a obnovuje ženy a děti, jež se staly oběťmi sexuálního otroctví. Od svého založení v jižní Asii před dvaceti čtyřmi lety se rozrostla do sítě řady iniciativ probíhajících ve dvaceti evropských a euroasijských městech.
Jen v roce 2019 se prostřednictvím přidružených služeb dostalo pomoci více než 53 000 ženám a dětem v devíti zemích. Iniciativy zahrnují sbory ve čtvrtích červených luceren, mimoškolní programy pro děti ve čtvrtích červených luceren, domovy následné péče, lékařské kliniky a odborné vzdělávání pro ženy, které jim pomáhá začínat nový důstojný život jako Božích dcer.
Během pandemie COVID-19 otevřel Bůh Projektu záchrany nové dveře ke službě. Toto jsou jen některé ze zpráv z Evropy a jižní Asie:
- Více než 200 žen s dětmi, které zanechaly prostituce, získalo ubytování, stravu, lékařskou péči a odborné vzdělávání.
- Více než 16 000 sexuálně utlačovaných a potřebných osob dostalo od agentury zdarma najíst.
- Byly vytvořeny nové typy odborného vzdělávání, například pro budoucí řidiče taxíků či zaměstnance zemědělských farem pro obě pohlaví.
- Jeden zemědělský projekt zaměstnal 33 mužů, kteří se dříve podíleli na sexuálním vykořisťování, aby pomohli se stavbou objektu. Všichni tito muži zanechali své dřívější „práce“.
Jedna zachráněná mladá žena, která teď žije v bezpečném domově, dostala od svého obchodníka s lidmi nabídku vrátit se k prostituci výměnou za desetinásobné zvýšení platu. Odvážně se mu postavila a nabídku odmítla.
„Našla jsem své místo,“ řekla. „Našla jsem svého Boha a už se nikdy neotočím zpět a nevrátím do toho, z čeho jsem vyšla!“
Více informací o Projektu záchrany najdete na projectrescue.com.