
Jako uchazeči o místo pastora jsme s manželkou absolvovali sérii setkání s různými skupinami sboru pořádaných sborovým staršovstvem. Během jednoho z nich jsme se poznali s tamními seniory.
Z tohoto setkání se mi do mysli silně vryly dvě věci. Za prvé, udivil mě počet seniorů, kteří na setkání dorazili. Ačkoliv se předchozích schůzek účastnilo mnoho mladých rodin s dětmi a dospívajících, ukázalo se, že to není sbor jen pro mladé. Poznali jsme, že jsou zde ve zdravém poměru zastoupeny všechny věkové skupiny.
Druhý silný zážitek z této schůzky spočíval v otázce, kterou jsem předem očekával: „Bobe, milujeme naše staré gospelové písně a písně z kancionálu. Je nějaká šance, že by se zase mohly v neděli začít zpívat?“
Ano, propukla typická mezigenerační bitva o podobu chval. Věděl jsem, že jí budu muset sbor opatrně a moudře provést. Díky Bohu však v tom okamžiku povstal jeden osmdesátiletý muž, chopil se slova a řekl: „Přátelé, prozradím vám tajemství. Půjčil jsem si domů jeden starý sborový zpěvník. Čas od času ho vytáhnu a od srdce si doma zazpívám mé oblíbené písně. Radím vám, abyste udělali totéž!“
Senioři mají místní církvi hodně co nabídnout. Stejně jako s ostatními věkovými skupinami s nimi pastoři potřebují strategicky navazovat vztahy, zapojovat je do služby a využívat jejich obdarování. Zde je pět osvědčených způsobů, jak účinně pracovat se starší generací:

- Budujte s nimi vztahy. Za žádných okolností nejstarší členy vašeho sboru neopomíjejte. Bylo by velikou chybou trávit veškerý čas jen se skupinou svých vrstevníků. Zajděte s některým z vašich starších členů sboru na oběd nebo na kávu. Budou doslova nadšení, že s nimi trávíte čas. Takový starší muž či žena se dokonce mohou stát vaším Áronem či Chúrem – člověkem, který vám poskytne tolik potřebnou podporu (Exodus 17,8-16).
- Povzbuzujte je během kázání či vyučování. Když během kázání používáte ilustrace, zahrňte mezi ně i příběhy ze života seniorů. Je to skvělý způsob, jak jim dát pocítit, že se s nimi počítá a že tvoří nedílnou součást života sboru.
Můžete například kázat na pasáž ze Žalmu 92,13-15, která hovoří o spravedlivých, kvetoucích jako palma a přinášejících úrodu i ve stáří. „I v šedinách budou plodní, budou zdatní a svěží“ (v. 15). Velice rád našim seniorům připomínám, že mají pořád v Božím království zásadní úkol a že jejich role spočívá v tom zůstávat „zdatní a svěží“ – vděční a plní Boží lásky. - Vytvářejte jim příležitosti ke službě. Jistě, někteří nemohou sloužit kvůli svým zdravotním omezením. Mnoho seniorů ve vašem sboru se ale touží zapojit. Chtějí být potřební a cítit se užiteční.
Řekněme, že jsou veselé povahy – takové seniory můžete zapojit do služby uvaděčů, kteří vítají lidi do shromáždění. Možná dokonce v řadách seniorů najdete hlavního vedoucího tolik potřebné a důležité služby.
Jiní mají dar vyučování a s radostí povedou třídu nedělní školy či skupinku pro dospělé, zapojí se v dětské besídce nebo dokonce vypomohou v oddělení nemluvňat. Některé děti z našich sborů nemají křesťanské prarodiče a potřebují čerpat požehnání z pozitivního vlivu starších zbožných lidí.
Řada seniorů se ráda a věrně oddává přímluvám. Zapojte takové lidi do modlitebních týmů. Možná zjistíte, že budou velice věrně sestavovat týdenní modlitební seznam sborových potřeb.
Využijte i ty starší členy sboru, kteří mají dostatečnou fyzickou kondici a rádi a ochotně věnují dvě, tři hodiny týdně pracím na zahradě či sekání trávy. - Založte pro ně skupinku. Vytipujte vhodného člověka, který dokáže vést skupinku seniorů, vyhledávat jim příležitosti ke službě, všestranně se jim věnovat a pečovat o ně. Vyjadřujte jim podporu účastí na jejich akcích. Vaše přítomnost na jejich vánočním posezení u jídla jim dá najevo, že vám na nich záleží.
Pokud vám to dosud nedošlo, senioři se mohou stát jedněmi z nejvěrnějších a nejštědřejších dárců, ať už jde o desátky nebo o podporu misie. Čas, který do nich investujete, se Božímu království vrátí mnoha různými způsoby. - Buďte kreativní při řešení „bojů o chvály“. Jedna z nejlepších věcí, jakou jsme udělali v posledním sboru, který jsem pastoroval, spočívala v založení nedělního večerního shromáždění zaměřeného na zpěv z kancionálu, které jsme pořádali jednou za čtvrt roku. Vrátili jsme vždy na podium staré piano, které již běžně nepoužíváme, rozdali příchozím zpěvníky, zazpívali společně osm až deset kancionálových a gospelových písní, společně se pomodlili a užili si následné občerstvení.
Senioři se mohou stát jedněmi z nejvěrnějších a nejštědřejších dárců, ať už jde o desátky nebo o podporu misie.
Někdy jsme tyto večery nazvali Zpěvy z kancionálu se zmrzlinou. Jindy zase Zpěvy z kancionálu s polévkou. Tak či tak, naši senioři je milovali. A když se na nás čas od času obrátil nějaký rozmrzelý senior s výtkou na adresu moderních písní, které zpíváme v neděli dopoledne, mohli jsme ho ujistit, že stále věříme ve staré duchovní písně a nabídnout mu příležitost si je společně zazpívat.

Milí pastoři, vaši senioři se mohou stát vašimi nejlepšími spojenci. Pilně pracujte na tom, abyste si zachovávali citlivost na jejich potřeby. Povzbuzujte je a využívejte jejich obdarování, protože patří mezi cenné dary pro vás i pro váš sbor. Milujte dítky… ale milujte i tyto „svaté s šedinami“.