Sociální sítě: jak pomoci dospívajícím s orientací v digitálním světě

Jako příslušnice generace X jsem (já, Kara) si svůj první e-mailový účet pořídila až na vysoké škole. Moje první domácí připojení k internetu bylo tak pomalé, že zatímco se mi připojoval modem, mohla jsem si připravit snídani. Dnes už si život bez e-mailu nedokážu představit a čekat pár vteřin na wi-fi připojení mi připadá jako věčnost.

Já (Kristel) jsem mileniálka a internet patřil vždy mezi nedílné součásti mého každodenního života. Na střední škole jsem s kamarády používala AOL Instant Messenger. Na střední škole jsem začala psát blogy. Na vysoké jsem objevila sociální média a poprvé použila MySpace a Facebook.

Dnešní mladí lidé se setkávají se sociálními sítěmi mnohem dříve než my. Ve třinácti letech má mnoho dětí účet na jedné nebo více sociálních platformách, kde komunikují s ostatními uživateli, sdílejí podrobnosti ze svého života a zveřejňují osobní videa a fotografie.

Přístup k těmto technologiím nemusí být nutně špatný. Sociální sítě mohou dospívajícím pomáhat s komunikací se sportovními spoluhráči mimo hřiště, udržováním kontaktu s prarodiči a dalšími členy rodiny, kteří žijí mnoho kilometrů daleko, či k evangelizaci svých vrstevníků.

Během letních prázdnin jim sociální sítě pomáhají zůstávat ve spojení se spolužáky a s přáteli, které potkali na mládežnickém táboře. Dozvědí se díky nim i o blížících se církevních akcích. Mohou na nich nalézat společenství lidí s podobnými zájmy, což jim poskytne cenné příležitosti k učení, růstu a navazování kontaktů.

Protože se však dospívající stále citově a duševně vyvíjejí, ne vždy sdílejí a konzumují obsah sociálních médií moudrým způsobem.

Procházení vyumělkovaných fotografií a nerealisticky dokonalých profilů může vyvolat problémy se sebevědomím, poruchy příjmu potravy a deprese.

Mladí lidé jsou obzvláště zranitelní vůči sexuálním predátorům na internetu. Kromě toho se na sociálních sítích rozmáhá šikana.

Zpráva institutu Pew Research Center z roku 2018 odhalila, že většina amerických teenagerů (59 %) se setkala s kyberšikanou, čtvrtina obdržela prostřednictvím digitálních médií nežádoucí explicitní obrázky a 16 % se stalo terčem fyzických hrozeb na internetu. Dvě třetiny respondentů jsou toho názoru, že sociální média proti těmto problémům nedostatečně bojují a nechrání dobře jejich uživatele.

Ze všech těchto důvodů by vedoucí církve měli podniknout kroky k tomu, aby mladým lidem pomohli naučit se stanovovat vhodné hranice. Orientovat se v digitálním světě není snadné ani pro dospělé. Pro dospívající, kteří si teprve utvářejí svou identitu a pocit sounáležitosti, to může být nesmírně obtížné.

Nedostatečná diskrétnost sociálních sítí může jejich uživatelům způsobovat i budoucí problémy. Například firmy a univerzity mohou kontrolovat účty uchazečů na sociálních sítích během rozhodování, koho zaměstnat nebo komu nabídnout přijetí ke studiu.

V neposlední řadě je tento prostor živnou půdou pro dezinformace. Mladí lidé bez moudrého směřování a vedení snadno podléhají konspiračním teoriím a nebezpečným trendům, které je mohou svést na špatnou cestu.

Vedoucí mládeží mají jedinečnou příležitost povzbuzovat mladé lidi k tomu, aby na všech místech, včetně digitálního prostoru, svými rozhodnutími oslavovali Boha. Zde jsou tři způsoby, jak mladým lidem pomáhat moudře používat sociální média.

Mluvte o tom

Ptejte se mladých lidí, jak se cítí po odhlášení ze sociálních sítí. Jsou šťastní, smutní, žárliví nebo propadají úzkosti? Vnímají po čase stráveném na sociálních sítích větší blízkost Bohu, nebo se mu naopak vzdalují?

S respektem naslouchejte tomu, co vám říkají. Poté jim pomozte zhodnotit jejich pocity ve světle biblického učení. Požádejte je, aby se zamysleli nad tím, jaké změny by měli udělat v zájmu svého duševního zdraví, duchovního růstu nebo křesťanského svědectví.

Připomeňte jim, že jejich emoce mohou naznačovat, co se skrývá pod povrchem. Pokud kvůli sociálním médiím cítí úzkost či depresi, jde o jasné znamení, že je třeba něco změnit.

Zeptejte se mladých lidí, co hledají na internetu a čím touží světu sociálních médií přispívat. Takové diskuse mohou vést k vypracování strategií, jak se na sociálních sítích projevovat s větším rozmyslem, moudrostí a zacílením na Boží království.

Otevřete diskusi jednoduchou otázkou: „Co vás vede k tomu, abyste se projevovali na sociálních sítích?“

Dejte dospívajícím prostor k tomu, aby se zamysleli nad tím, proč na sociálních sítích jsou. Diskuze na toto téma mohou otevřít oči i vám. Někteří možná na internetu hledají přátelství. Jiní se chtějí dozvědět více o určitém tématu. V reakci na jejich odpovědi jim můžete poradit, jak najít to, co hledají, zdravým způsobem – online i offline.

Podělte se o své vlastní důvody pro používání sociálních médií nebo jiných digitálních nástrojů. Promluvte si i o hranicích, které jste si stanovili na internetu, jako je úprava nastavení soukromí, odmítání žádostí o připojení od lidí, které neznáte, ochrana osobních údajů, omezení času, který na sociálních médiích trávíte a nezapojování se do konfliktů a slovních přestřelek v komentářích. Mladým lidem tím můžete pomoci zamyslet se nad otázkami, o kterých do té doby nikdy neuvažovali.

Upřímně si promluvte o zkušenostech, které jste získali. Příslušníci generace Z oceňují autenticitu.

Nastavte hranice

Pomozte mladým lidem vytvořit plán pro používání sociálních médií, který zahrnuje stanovení zdravých hranic. Tento plán by se měl týkat toho, jak a s kým budou komunikovat.

Na plánu pracujte společně. Pokud je to možné, zapojte do této diskuse i rodiče dětí. Celostní učednictví zahrnuje celou rodinu. Pokud dětem rodiče nebo opatrovníci již nějaké hranice sami stanovili, respektujte je.

Naslouchejte názorům dospívajících a zároveň jim připomínejte, jak důležité je, aby vyjadřovali úctu a poslouchali dospělé, které Bůh postavil do jejich života, a kteří je milují. Připomínejte jim slova apoštola Pavla z Efezským 6,1-3: Děti, poslouchejte své rodiče v Pánu, protože to je spravedlivé. ‚Cti svého otce a matku,‘ to je první přikázání se zaslíbením, ‚aby ti bylo dobře a abys byl dlouho živ na zemi.‘

Pomozte jim pochopit, že na rozdíl od bezbřehého vnoření se do virtuálního světa jim Boží slovo a modlitba pomohou nyní i v budoucnosti. V Boží blízkosti načerpají moudrost k vytyčení hranic, které pro ně nebudou omezením, ale zajistí jim bezpečí.

Efezským 5,15 říká: Dbejte tedy pečlivě na to, jak žijete; nežijte jako nemoudří, ale jako moudří.“

Budujte důvěru

Každý má k používání sociálních sítí jiné důvody. Někteří je vnímají jako zábavný prostor pro odreagování a zasmání se nad vtipnými „memy“. Jiní chtějí jejich prostřednictvím navazovat kontakty nebo se dozvídat nové věci. Jiní jednoduše touží po přátelství a po místě, kam budou patřit.

Rozhovory s mladými lidmi o používání sociálních médií jim pomohou lépe a přehledněji se v tomto prostoru zorientovat. Pomůže vám to také zjistit jejich potřeby a získat nápady, jak jim co nejlépe sloužit.

Především s vašimi mladými lidmi budujte vzájemnou důvěru na sociálních sítích i mimo ně. Potřebují vědět, že jste pro ně bezpečným místem, někým, s kým mohou sdílet své myšlenky a pocity – přítelem a rádcem, který pro ně vždy chce to nejlepší od Boha.

Když s nimi takový vztah vybudujete, získáte příležitost promlouvat do všech oblastí jejich života, včetně jejich aktivit na sociálních sítích.

Autor: Kara Powellová a Kristel Acevedová

Kara Powellová působí jako výkonná ředitelka institutu Fuller Youth Institute a je spoluautorkou knihy Three Big Questions That Shape Your Future: A 60-Day Exploration of Who You Were Made to Be (Tři velké otázky, které formují vaši budoucnost: Šedesátidenní průzkum toho, jaký byl záměr Stvořitele pro váš život). Kristel Acevedová je spoluautorka knihy Three Big Questions That Shape Your Future: A 60-Day Exploration of Who You Were Made to Be (Tři velké otázky, které formují vaši budoucnost: Šedesátidenní průzkum toho, jaký byl záměr Stvořitele pro váš život).

Reklama