Prvních 90 dní: jak vstoupit do role nového pastora

Počátkem roku 2022 jsem se stal hlavním pastorem zavedeného sboru s úžasnou šedesátiletou historií. Jeho členové milují Ježíše i své město, ale potřebují podstoupit některé změny, které sboru zajistí dobrou budoucnost. Znamenalo to, že jsem musel najít vyváženost mezi láskou k církvi a zavedením nových věcí – což může být ožehavé!

Stát se pastorem existujícího sboru je jako naskočit do rozjetého vlaku. Nasedáte do něj, zatímco se už řítí po kolejích. Lidé od vás očekávají, že je dovedete do cíle, ale vy ještě nemáte pocit, že máte vše pod kontrolou. A jak byste také mohli?

Každý toho ví o sboru více než vy. Členové mnohem lépe znají jeho historii. Staršovstvo daleko lépe rozumí jeho financím. Zaměstnanci zase mnohem lépe znají sborovou strukturu a náplň jednotlivých služeb.

Změna pastora představuje vždy velikou výzvu. A obzvláště v případě, kdy se k ní přidruží ještě další faktory, které ji komplikují. Může jít například o změnu z důvodu morálního selhání  předchozího pastora, převzetí sboru po člověku, který jej vedl velice dlouhou dobu a odchází do důchodu, anebo po někom, kdo po sobě zanechal chaos ve financích.

Další důležitou proměnnou je, zda přebíráte sbor, který roste, stagnuje nebo je v úpadku.

Žádné dvě situace nejsou stejné. Musíte spoléhat na Ducha svatého, že vás svým jedinečným způsobem probíhající transformací provede. Přesto je důležité mít na zřeteli několik základních věcí.

Při zpětném pohledu dokážu poukázat na několik kroků, které jsem okamžitě podnikl, a které mi pomohly navést sbor správným směrem. Pokud vstupujete do období změny a chystáte se nastoupit do role nového pastora, pomůže vám během prvních devadesáti dní následujících osm kroků:

1. Učiňte z kázání prioritu. O vaši pozornost se bude ucházet vše ostatní. Mnohé z těchto dalších věcí však mohou počkat. Vy potřebujete věnovat čas a energii přípravám kázaného poselství. 

Neomlouvejte se za to, že řeknete dalším věcem „ne“, abyste ochránili svůj čas na přípravu kázaného Slova. Skrze kázání dosáhnete věcí, kterých byste žádným jiným způsobem nedocílili.

Tím, co mění lidi, je evangelium. Budete-li ho lidem věrně a účinně kázat, Bůh si své Slovo použije k tomu, aby církev sjednotil a posouval všechny společně správným směrem.

2. Pozvěte církev do modliteb. Když se společně s ostatními modlíme, spojuje Bůh naše srdce, činí zázraky a uvádí nás do souladu se svou vůlí. Nejlepším způsobem, jak ve sboru upevnit jednotu, je povolat v prvních devadesáti dnech sbor ke společným modlitbám.

Svolávejte lidi k modlitbám tak často, jak jen můžete. Pořádáním pravidelných týdenních modlitebních setkání budete lidem ukazovat, že je pro vás modlitba důležitá. Navíc by se modlitba měla stát součástí každé schůzky zaměstnanců sboru, každého setkání dobrovolníků, jednání staršovstva i členského shromáždění.

3. Učte se poskytovat poradenství těm, kdo změnu těžce nesou. Každá změna s sebou nese ztrátu, ztráta bolest a bolest zármutek. Je to nevyhnutelný proces. Věnujte čas naslouchání zápasům, které členové sboru prožívají. Nechte je mluvit i o problémech spojených se změnou pastora a o tom, jak se jim stýská po bývalém vedoucím sboru.

Naslouchejte lidem, aniž byste je soudili, a potom je povzbuzujte ohledně budoucnosti. Pomůže to k vybudování důvěry.

4. Investujte do vztahů. Rychlost změn nedílně souvisí s procesem rozvoje vztahů. Proto se snažte poznat co nejvíce lidí. Travte spoustu času se svými zaměstnanci, diákony, vlivnými členy sboru i s jednotlivými členy.

Během prvních tří měsíců jsme s manželkou zašli na oběd či kávu s šedesáti jednotlivci či páry. V průměru to dělalo pět setkání týdně.

Bylo to únavné? Nepochybně! Každému pastýři ale záleží na lidech. Vztahy jsou koleje, po kterých cestuje naše vize. Bez vztahů se vaše plány pro sbor nikam neposunou.

5. Dosahujte drobných vítězství. V neděli ráno před shromážděním začněte lidem zdarma nabízet malé pohoštění. Najděte jeden sborový systém či proces, který lidi dlouhodobě frustruje, a změňte ho k všeobecné spokojenosti lidí. Pokřtěte jednoho člověka. Pošlete finanční podporu misionáři. Podělte se o evangelium s jedním člověkem žijícím v okolí sboru.

Nemusí jít o nic velkého či okázalého. I drobná vítězství, dosažená během vašich prvních devadesáti dní, se nasčítají – zejména pokud byla pro lidi změna náročná nebo v poslední době žádná vítězství nezažívali.

6. Neustále oslavujte. O každém drobném vítězství vyprávějte ostatním. Přijalo jedno dítě minulý týden v besídce Ježíše? Slyšeli jste o někom z členů sboru, který navštívil nemocného nebo mu donesl jídlo? Povedlo se někomu ve vypjaté situaci přidržet se principů evangelia?

Cokoli dobrého – i drobnost – co souvisí s kulturou, kterou se snažíte vytvořit, stojí za oslavu. Co se oslavuje, to se opakuje. Oslavujte na bohoslužbách, schůzkách zaměstnanců, setkáních staršovstva, při individuálních rozhovorech i na skupinkách.

Když si někdo stěžuje na nové věci, které děláte, sdílejte svědectví a vzdávejte chválu Bohu. To pomůže zmírnit negativní tóny. Nebude trvat dlouho a kultura oslavování zapustí kořeny a vytlačí nežádoucí kulturu stížností a reptání.

7. Slaďte uskutečňované změny s vaším posláním. Stále věřím, že se Ježíš brzy vrátí. To znamená, že je velice důležité správně nakládat s časem. Chci pro Pána co nejrychleji získat co nejvíce lidí.

Proto jsem se rozhodl, že tempo změn bude více určovat poslání než osobní preference. Pokud chci změnit některý program v církvi, vyměnit vedoucího služby nebo potřebuji učinit jistou změnu z osobních důvodů, může to nějaký čas počkat. Jestliže ale něco brání našemu poslání získávat lidi pro Ježíše, provedu změnu co nejdříve.

Když se vám podaří získat lidi pro vaše poslání, zvýší se šance, že podpoří rozhodnutí, která usnadní naplňování vašeho poslání. I kdyby se jim změna nelíbila, budou alespoň rozumět tomu, proč je nutná. Je těžké argumentovat proti změně, která přivádí více lidí k Ježíši.

8. Jednejte ve víře. Hlavní dvě obavy při výměně pastora spočívají v tom, že lidé přestanou dávat a že odejdou. Obojí se může stát, a pravděpodobně se i částečně stane. To je v pořádku. Nejhorší, co můžete udělat, je se na základě těchto svých obav rozhodovat.

Přijměte vizi ohledně toho, do čeho vás Bůh vede, a potom ji horlivě následujte. Neomlouvejte se za ni a neslevujte z ní. Jděte za vizí odvážně a statečně a věřte, že většina členů sboru vás bude chtít následovat. Jakmile ve víře vykročíte, Bůh zaopatří lidi i finance na podporu svého díla.

Necelý rok po mém nástupu do role pastora Bůh žehná naší církvi růstem, spaseními, zázraky a atmosférou očekávání nových věcí, které jsou před námi.

Když se stanete pastorem církve, všichni ve sboru budou pravděpodobně o mnoha věcech vědět více než vy. Vy však máte jednu výhodu. Pokud vás Bůh ustanovil vedoucím, vložil vám do srdce budoucnost sboru.

Znamená to, že dokážete vidět věci, které nikdo jiný nevidí. A ačkoliv je důležité vědět, odkud váš sbor směřuje, ve vedení je nejdůležitější vědět, kam směřuje.

Veďte odvážně a citlivě a povzbuďte své lidi k tomu, aby se spolu s vámi vydali na cestu. Nejlepší dny vašeho sboru jsou teprve před vámi.

Autor: John Davidson

John Davidson, Ph. D. působí jako pastor sboru Evangel Temple (církve Assemblies of God) ve Springfieldu v Missouri.

Reklama