
Jako pastorka trávím velkou část každého týdne přípravou a přednesem kázání.
Neustále se snažím hledat způsoby, jak obsah i přednes kázání zlepšovat. Studuji, čtu knihy, poslouchám jiné řečníky a po každém svém kázání se zamýšlím nad jeho průběhem. Ačkoliv jsou to všechno cenné kroky, žádný z nich nemůže nahradit modlitbu.
Když apoštol Pavel kázal evangelium, modlil se, aby Bůh otevíral lidská srdce a ona přijala jeho poselství a porozuměla mu (Efezským 1,18). Zároveň prosil další křesťany, aby se modlili za jeho kázání, aby bylo smělé a účinné (Efezským 6,19–20; Koloským 4,3–4).
Kdyby kázání představovalo jen otázku efektivní prezentace obsahu, nevyžadovalo by mnoho modliteb. Kdykoliv se však káže Boží slovo, je ve hře nadpřirozená složka.
Inspirativní řeč kazatele nemůže uzdravit manželství, zvítězit nad závislostí ani vyvolat upřímné pokání. Duch svatý však to vše a mnohem více vykonat dokáže, pokud ho pozveme, aby skrze obyčejný akt kázání pracoval v nitrech lidí.
Efektivní kázání usnadňují lidem setkání s Bohem a přinášejí do jejich života změnu. Zajímavé ilustrace, obratná komunikace a energický styl přednesu nepochybně lidi zaujmou a získají jejich pozornost.
Cílem kázání však není lidi zabavit, ale napojit se na to, co chce Bůh jeho prostřednictvím skrze své Slovo ve shromáždění vykonat.
Inspirativní řeč kazatele nemůže uzdravit manželství, zvítězit nad závislostí ani vyvolat upřímné pokání. Duch svatý však to vše a mnohem více vykonat dokáže, pokud ho pozveme, aby skrze obyčejný akt kázání pracoval v nitrech lidí.
Během posledních několika let jsem si vytvořila pravidelný systém modliteb za každé své připravované kázání. Modlitby za kázání jsou teď pro mě stejně důležité jako kázání samotné. Zde je mých pět proseb, které Bohu předkládám dříve, než vkročím za kazatelnu.

Postavte stráž ke svým rtům
Žalm 141,3 (ČEP) říká: „Hospodine, postav stráž k mým ústům, přede dveře mých rtů hlídku.“ Dříve, než lidem přinesu Boží slovo, prosím Pána, aby střežil každé slovo, jež vyjde z mých úst.
Naše ústa mohou snadno předběhnout mysl a vypustit nerozvinuté myšlenky či nejasná tvrzení. Rychlý jazyk a slabý vnitřní filtr mohou být při vyučování Písma nebezpečné.
Některé z mých největších výčitek mají souvislost s okamžiky, kdy jsem z kazatelny řekla něco neplánovaného. Zdánlivě nevinná poznámka, která je ovšem „mimo mísu“, může v lidech způsobit zmatky a následně trvá dlouho vše napravit.
Další úskalí spočívá v tom, když sice říkáme správné věci, ale nesprávným způsobem. Nekomunikujeme jen slovy, ale i svým postojem. Správný přístup je proto při kázání klíčový.
Například kázání přednesené povýšeným nebo nenávistným tónem neodráží správně Boží srdce. Ježíš pronesl mnoho ostrých výroků, přesto však každým jeho poselstvím prostupoval jeho soucit se ztracenými.
Čím častěji kážete, tím více máte příležitostí udělat chybu. Našim cílem musí být, aby naše poselství byla biblická a zároveň citlivá. Prosme Boha, aby posvětil naše slova a střežil naše rty.

Připravte lidská srdce

Když mi lidé vyprávějí, co si z mého kázání odnesli, občas nad tím žasnu. Poselství, které daný člověk přijal, někdy neodpovídá tomu, co jsem právě kázala. Přesto si odnese přesně to, co v danou chvíli od Pána potřeboval slyšet.
Bůh si vaši poslušnost dokáže používat k tomu, aby posluchačům posílal osobní poselství ušité každému jednomu přímo na míru. Proste ho, aby vám i ostatním pomáhal být citlivými a vnímavými na podněty Ducha.
Duch svatý může k něčímu srdci promluvit prostřednictvím jediného slova, ilustrace nebo verše. Každou část svého poselství proto odevzdávejte Bohu a zvěte ho, aby si vaše slova používal dle svého přání.
Jak ukazuje podobenství o rozsévači ze třinácté kapitoly evangelia Matouše, ne každý bude vůči Božímu slovu vnímavý. Bez ohledu na to, jak pečlivě připravíme svá slova a vybereme vhodné ilustrace, někteří na to budou reagovat a jiní ne.
Jan 6,44 říká: „Nikdo nemůže přijít ke mně, jestliže ho nepřitáhne Otec.“ Pozorná vnímavost posluchačů vždy souvisí s Božím dílem. Tato duchovní pravda je pro kazatele motivací k modlitbě.

Minimalizujte všechny rušivé vlivy

Naši duchovní službu může narušit spousta věcí: teplota v místnosti, kašel a kýchání, bzučení mobilních telefonů, hlasitý hluk zvenčí, problémy s mikrofonem, spuštěné hlásiče požáru a další.
Některým rušivým vlivům, například pláči dětí, se nelze vyhnout. I drobná vyrušení však mohou otupit soustředění posluchačů a zabránit jim v setkání s Bohem.
Když se modlíte za svá kázání, proste Boha, aby minimalizoval rušivé podněty. Modlete se, aby lidem nic nebránilo v slyšení evangelia a reakci na ně.
Pozvěte Pána, aby každý aspekt bohoslužby podřídil své autoritě – zejména pak kázání Slova. Proste Ducha svatého, aby zmařil jakýkoli pokus nepřítele narušit hlásání dobré zprávy.

Představte lidem jasně další krok
Každé kázání zakončete výzvou k akci, která posluchačům představí další krok. Požadovaná reakce se může v jednotlivých kázáních lišit, vždy by však měla zrcadlit Boží vůli.
Modlete se, jak kázání zakončit. Boží slovo je živé a činné a pokaždé, když ho čteme, nás vybízí k reakci.
Modlete se, jak kázání zakončit. Boží slovo je živé a činné a pokaždé, když ho čteme, nás vybízí k reakci.
Zmíněný další krok může souviset s odpovědí na výzvu ke spasení, s rozhodnutím začít navštěvovat domácí skupinku, připojit se k týmu služebníků či pozvat přítele do sboru. Nebo lidé mohou přijít dopředu a modlit se či se rozhodnout finančně podpořit misii.
Bůh zaslibuje: „Tak bude mé slovo, které vyjde z mých úst: Nenavrátí se ke mně s prázdnou, nýbrž vykoná to, co si přeji, a zdárně dokáže to, k čemu ho pošlu.“ (Izajáš 55,11)
Každé biblické kázání přináší ovoce pro Boží království. V hlásání Slova spočívá moc. I když to nevidíte, můžete důvěřovat Pánu, že si vaši poslušnost použije k naplňování svého poslání.
Na modlitbách přijměte, jaký další krok Pán chce, aby lidé po vašem kázání v příštím týdnu podnikli. Potom je vyzvěte, aby vykročili a následovali Boží vedení.

Přinášejte vhledy

Dříve než začnu kázat, položím ruce na své poznámky s přípravou a modlím se v Duchu svatém. Prosím Boha, aby mi ukázal, zda mám něco změnit, upravit nebo vymazat. Vyzývám ho, aby do poselství přidal jakákoli slova moudrosti nebo proroctví. Nakonec se modlím, aby Bůh svým Duchem vyplnil všechny mezery.
Podle Římanům 8,26 nám modlitba v jazycích pomáhá, když nevíme, jak se modlit. Když se připravujeme na kázání, nemůžeme znát všechny věci, se kterými se lidé potýkají, ani nemůžeme předvídat všechny překážky, které někomu stojí v cestě k přijetí poselství. Boží Duch to všechno ale ví.
Duch svatý vstupuje do okolností, jejichž souvislosti nám mnohdy ani nedocházejí. Duch může odzbrojit nepřítele a překonat vše, co se snaží postavit proti Kristovu poselství. Když se modlíme v souladu s jeho srdcem, dokáže přikrýt všechny naše slabosti a všechnu naši nejistotu.
Nepřestávejte kázat, modlete se a důvěřujte Bohu, že bude měnit lidské životy.
