Když pandemie po celých Spojených státech znemožnila osobní setkávání, začaly rodiny doma společně sledovat online bohoslužby. Po znovuotevření církví pak zůstaly dětské besídky často pozastaveny, což znamenalo, že rodiče přiváděli své děti na shromáždění. S blížícími se svátky teď některé církve plánují uspořádat rodinné bohoslužby – společná shromáždění pro celé rodiny.
Důvodů, proč jsou mnozí vaši posluchači menší a nezbednější než obvykle, může být celá řada. Jak můžete přes přítomnost většího počtu dětí v sále zajistit hladký průběh bohoslužeb a co nejlépe váš společně strávený čas využít?
Nejprve se zamysleme nad příležitostí, která se nám zde otevírá. Když jsem vyrůstal, děti neměly jinou možnost než sedět s rodiči na bohoslužbách pro dospělé. Ačkoli jsem velkým zastáncem odděleného vyučování dětí podle věkových kategorií, své nesporné výhody má i společná účast celých rodin na bohoslužbách.
Jedním z podstatných pozitiv je, že děti pozorují své rodiče veřejně uctívat Boha. Jednou jsem sledoval otce a jeho osmiletého syna, jak společně na bohoslužbě chválí Boha. Postoj malého chlapce, který stál s rukama vztaženýma k nebi, věrně zrcadlil postoj jeho otce. Byla to krásná připomínka vlivu mezigeneračního učednictví.
Děti napodobují vzor svých rodičů ve všem – včetně jejich zapojení v církvi. Když děti vidí, že to dělají maminky, tatínkové a prarodiče, je pravděpodobnější, že se zapojí také – od přijímání Večeře Páně až po odpověď na veřejnou výzvu k modlitbám.
Další výhodu společné návštěvy rodin představuje možnost, aby děti slyšely kázání svého pastora a mohly se účastnit bohoslužeb s lidmi všech věkových kategorií. Takové zážitky jim pomáhají pochopit, že církev je víc než jen dětská besídka.
Jako pomocný pastor zodpovědný za službu rodinám si kladu za jeden z hlavních cílů vidět, jak se z dětí stávají Ježíšovi celoživotní učedníci. Chci, aby věděly, že jsou v církvi vždy vítány a že nikdy z Boží rodiny neodrostou.
Přiznám se, že když přemýšlím o dobách, kdy jsem byl jako dítě nucen sedávat s maminkou ve shromáždění, nevzpomenu si na nic jiného, než že jsem se nudil. To však neznamená, že bychom neměli děti na bohoslužby přivádět. Ba naopak, nesmíme si tuto příležitost nechat ujít. Potřebujeme se cíleně připravovat na to, že na bohoslužbě promlouváme k celým rodinám. K tomu nám mohou dopomoci následující zásady:
Přizpůsobte program
Mezi jedno z prvořadých pravidel komunikace patří znát své posluchače. Tyto tři věci je v této souvislosti třeba mít na paměti při zapojování dětí:
1. Oceňte je. Projev veřejného uznání dětí během bohoslužby, ať už jmenovitě či obecně, dává všem – zejména dětem samotným – najevo, že jsou na shromáždění vítány.
2. Sledujte čas. Při plánování délky kázání nebo počtu písní myslete na to, jak dlouho děti udrží pozornost. Obecně platí, že se dokáží soustředit po kratší dobu a myšlenkově se odpojí dříve než dospělí.
3. Upoutejte jejich zájem. Nemusíte své bohoslužby zcela předělávat, jen do nich zařaďte prvky, které malé děti zaujmou. Oslovte je vyprávěním příběhů a jednoduchými vtípky, které upoutají jejich pozornost a vtáhnou je do kázaného poselství.
Jedním z prvořadých pravidel komunikace je znát své posluchače.
Propojte generace
Klasické kázání patří k nejméně účinným způsobům navazování kontaktu s dětmi. Buďte ochotni občas dělat věci trochu jinak. Rozmanitost a tvůrčí přístup se mohou stát koneckonců velikým přínosem pro lidi všech věkových kategorií.
Naplánujte momenty, kdy se propojíte se svými nejmenšími. Evangelium je vážná věc, ale nebojte se do něj vnést prvky, které děti rozesmějí. Může jít o kreslený klip nebo například o živý betlém, který zaujme jejich pozornost. Rodiče vám za taková zpestření nepochybně poděkují.
Nabídněte dětem zapojení skrze praktické činnosti. Omalovánky dokážou děti spolehlivě zabavit v nejrůznějších situacích. Pokud děti vybarvují obrázek dokreslující téma kázání, mohou se omalovánky spolu s dalšími interaktivními aktivitami stát skvělým nástrojem, jenž nedělní poselství podpoří a pomůže dětem i rodičům s jeho zapamatováním a aplikací. Rodiče se díky tomu navíc ke kázání budou moci doma s dětmi vrátit.
Zapojte rodiče. Promyslete způsoby, jak zapojit děti prostřednictvím jejich rodičů. K takovým aktivitám patří například výzvy ke společným modlitbám celých rodin během shromáždění nebo otázky k diskuzi, které si děti s rodiči odnesou s sebou domů.
Zapojte odborníky
Nemusíte vše dělat sami. Nejspíše ve sboru máte lidi, kteří jsou v oblasti komunikace s dětmi profesionály – od učitelů základních škol až po vedoucí dětské besídky. Přizvěte je, aby vám rodinné bohoslužby pomohli naplánovat a vytvořit spolu s vámi program a prostředí, které osloví i jejich mladé účastníky.
Může to být skvělá příležitost pro tým služebníků vaší dětské služby, aby zazářil před celým sborem. Nezapomeňte je veřejně ocenit a dát jim najevo, jak moc si jejich přínosu a tvořivosti ceníte.
Ať už je důvodem pro společná setkávání lidí všech věkových kategorií na bohoslužbách cokoli, nikdy bychom je neměli vnímat jako přítěž. Místo toho je vnímejme jako úžasnou příležitost, jak se naučit novým věcem a jak pomoci rodinám stávat se silnějšími.