
Když bylo Shyimě Hallové osm let, prodala ji její rodina v Egyptě cizímu člověku, aby splatila dluh, což je v některých částech světa běžný scénář. Dívka skončila v Kalifornii, kde pracovala jako domácí otrokyně v uzavřené komunitě zámožných lidí. Shyima pro rodinu denně dlouhé hodiny vařila a uklízela. V noci spala v garáži bez oken, topení a klimatizace. Jedla zbytky, které už nikdo jiný nechtěl a při praní prádla měla zakázáno si prát své vlastní oblečení.
Její věznitelé jí odepřeli vzdělání i základní lékařskou a zubní péči. Namísto toho, aby ji oslovovali jménem, dítěti říkali „hloupoučká“.
Shyima se stala obětí obchodování s lidmi. Ačkoliv její příběh je skutečně mimořádně šokující, k podobným nespravedlnostem dochází častěji, než si většina Američanů uvědomuje.

Jako ředitelka Světového centra pro ženy a spravedlnost na Vanguard University ve městě Costa Mesa v Kalifornii a jedna z bývalých ředitelek národní Poradní rady pro partnerství veřejného a soukromého sektoru za ukončení obchodování s lidmi, jsem uplynulé desetiletí strávila vzděláváním vedoucích a studentů v této problematice. Prvním krokem k vyřešení jakéhokoliv problému je správně mu porozumět.
Obchodování s lidmi znamená, že někdo je násilím, podvodem nebo pod nátlakem nucen k práci nebo k sexuálnímu styku. Obchodování s lidmi za účelem práce a obchodování se sexem jsou ekonomické trestné činy, při nichž pachatelé zneužívají oběti s cílem získat finanční zisk. Podle některých odhadů představuje obchodování s lidmi celosvětové odvětví v hodnotě 150 miliard dolarů, do něhož je zavlečeno 24,9 milionu obětí. Jak poznamenal apoštol Pavel, „kořenem všeho zlého je láska k penězům.“ (1 Timoteovi 6,10)
Jen v roce 2020 bylo celosvětově odhaleno přes 100 000 obětí obchodování s lidmi. Národní horká linka pro obchodování s lidmi zachytila v roce 2021 ve Spojených státech 10 583 případů.
Jen v roce 2020 bylo celosvětově odhaleno přes 100 000 obětí obchodování s lidmi.
Tyto údaje však představují jen špičku ledovce. V každém okamžiku zůstává většina obětí v pasti a většina obchodníků s lidmi se vyhýbá trestnímu stíhání. Pro obchodníky s lidmi se jedná o nízkorizikovou a vysoce ziskovou trestnou činnost.
K obchodování s lidmi může docházet kdekoliv – i ve vašem sousedství.

Přímo v mém okolí, v kalifornském okrese Orange County, v němž žiji, bylo podle poslední zprávy o obětech obchodování s lidmi v letech 2019-20 odhaleno 357 obětí. Ve 324 z těchto případů šlo o sexuální vykořisťování včetně 100 případů nezletilých. Úřady rovněž narazily na 33 obětí obchodování s lidmi za účelem práce, aniž by tímto směrem samy aktivně vedly vyšetřování.
Případy obchodování s lidmi za účelem práce je obzvláště obtížné dokumentovat a řešit, protože tito pracovníci se navenek mohou jevit jako legální a placení zaměstnanci. Lidé často bývají šokováni, když jim řeknu, že obětí obchodování s lidmi za účelem práce je pravděpodobně třikrát více než obětí obchodování se sexem.
V roce 1995 bylo zjištěno, že 72 thajských přistěhovalců pracuje jako otrocká pracovní síla v textilním obchodě v jižní Kalifornii, což v roce 2000 přivedlo Kongres k přijetí zákona o ochraně obětí obchodování s lidmi a násilí nazvanému Victims of Trafficking and Violence Protection Act of 2000 (TVPA).
Zákon TVPA identifikuje tři druhy obchodování s lidmi: obchodování s nezletilými osobami za účelem sexuálního vykořisťování, obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování násilím, podvodem nebo pod nátlakem a nucená práce násilím, podvodem nebo pod nátlakem. (Nezletilá osoba, která je prodána k jakémukoli komerčnímu sexuálnímu aktu, je obětí obchodování s lidmi, aniž by bylo nutné prokázat prvek násilí, podvodu nebo donucení).
Když v církvích po celé zemi hovořím o obchodování s lidmi, posluchači vyjadřují zděšení, obavy a soucit. Soucit bez poznání však příliš nezmůže.
Filipským 1,9-11 říká: „A za to se modlím, aby se vaše láska ještě víc a více rozhojňovala v důkladnějším poznání a ve vší vnímavosti; abyste uměli rozpoznat to, na čem záleží, a byli čistí a bezúhonní pro den Kristův, naplněni ovocem spravedlnosti, které nesete skrze Ježíše Krista ke slávě a chvále Boží.“ (přidáno vlastní zdůraznění)
Rozhořčení nad nespravedlností nestačí. Potřebujeme Duchem inspirované poznání a vhledy, abychom dokázali rozeznat správnou cestu vpřed.
Rozhořčení nad nespravedlností nestačí. Potřebujeme Duchem inspirované poznání a vhledy, abychom dokázali rozeznat správnou cestu vpřed. Potřebujeme lásku, která se bude stále více rozhojňovat, zatímco budeme v Ježíšových stopách hmatatelně a prakticky projevovat soucit strádajícímu světu.

Agentury, které bojují proti obchodování s lidmi, často hovoří o čtyřech opatřeních pomáhajících v boji proti obchodování s lidmi: prevence, protekce (ve smyslu ochrany), prosekuce (ve smyslu trestního stíhání) a partnerství. Některé k nim přidávají ještě politiku (ve smyslu konkrétních postupů). Církvím doporučuji navíc šesté opatření: modlitbu.
Zmíněných šest bodů představuje užitečný rámec, v jehož rámci může vaše církev spolupracovat s ostatními občany a organizacemi při snaze pojmenovávat a řešit tento závažný problém.
Když se církev dobře zapojí, stává se solí a světlem veřejného sektoru. (Matouš 5,13-14) Místní církve mohou – a určitě by měly – se zapojit do úsilí o ukončení obchodování s lidmi. Musíme však postupovat s duchovní moudrostí.

Prevence
Prevence spočívá v identifikaci, informování a intervenci u zranitelných skupin obyvatelstva s cílem snížit nebo eliminovat riziko jejich vykořisťování.
Můj oblíbený biblický příběh, dotýkající se prevence obchodování s lidmi, se nachází ve 2. Královské 4. Jistá vdova v něm řekla Elíšovi, že se k ní blíží věřitel, který si chce vzít její dva syny za otroky, aby tím u něj splatila dluh.
Elíša reaguje správně. Ptá se vdovy, jaké zdroje má k dispozici.
Vdova odpoví: „Tvá služebnice nemá doma nic, jenom malý džbánek oleje.“ (verš 2)
Elíša ji vybídne, ať shromáždí prázdné nádoby od svých sousedů. Díky tomu se do řešení její krize zapojí komunita společnosti z jejího blízkého okolí.
Elíša ji následně vyzve, ať jde domů a nalévá olej do nádob, dokud se všechny nenaplní až po okraj. Výsledkem je nadbytek oleje, který žena prodá, aby splatila dluhy a zaopatřila rodinu.
„Se svými syny budeš živa z toho, co zbude,“ řekl nakonec Elíša ženě (verš 7).
Jména vdoviných synů nám jsou skrytá. Prevenci často provází anonymita. To podstatné, co o nich potřebujeme vědět, je, že se z nich nestali otroci. Podpora matky zajistila jejím dětem bezpečný domov.
Ve srovnání s tím se ve službě někdy ohrožené skupiny lidí vystavují na odiv. Na nedělních shromážděních se často pouštějí dojemná videa chlapců podkreslená hudbou, po nichž následují sbírky na jejich záchranu. Riskujeme tím však, že tyto lidi připravíme o jejich důstojnost tím, že se z nich stanou pouhé „projekty“.
Univerzální model prevence neexistuje. Prozkoumejte svou komunitu. Zjistěte, jaké jsou její rizikové faktory, a jakými zdroji disponuje. Užitečné nástroje pro vyhodnocení situace ve vaší komunitě nabízí služba Světové misie Assemblies of God, CompassionLink.
V dávných dobách reprezentovaly ovdovělé ženy podobný druh problému, jaké dnes představují chudoba či problémy s bydlením. Jak může církev pomáhat proměňovat životy těch nejzranitelnějších?
Bůh, který zázračně naplnil každou nádobu olejem, nás povolává k tomu, abychom se stali jeho zástupci ve světě, naplňovali potřeby lidí a měnili jejich úděl.
Existuje mnoho způsobů, jak se církve mohou zapojit do prevence obchodu s lidmi. Co kdyby více rodin v našich sborech otevřelo své domovy pěstounským dětem? Co kdybychom se více rozhlíželi po svém okolí a pomáhali zranitelným lidem překonávat bezdomovectví, hlad, závislosti a další palčivé problémy? Co kdybychom dali těm, kterým sloužíme, prostor se vyjádřit a poté, co se jim dostane pomoci, je zapojili do pomoci ostatním?
K pomoci ohroženým skupinám obyvatel nás vybízí i Písmo. Jakub 1,27 říká: „Zbožnost čistá a neposkvrněná před Bohem a Otcem je toto: navštěvovat sirotky a vdovy v jejich soužení a zachovávat se neposkvrněným od světa.“
Mnoho církví se již ve službě na pomoc rodinám a dětem angažuje. Postačí, když navíc začnou spolupracovat s organizacemi, které se snaží mírnit rizika obchodování s lidmi. Tyto organizace je zároveň mohou v dané problematice řádně a účinně proškolit.

Protekce
K ochraně patří podpora a obnova důstojnosti obětí obchodování s lidmi. Nejdůležitější je stát ohroženým skupinám lidí po boku, doprovázet je v jejich bolesti a směrovat je k uzdravení. Církve mají v této oblasti hojné zkušenosti a mohou být tudíž velice nápomocné.
Následná péče o ty, kdo prošli traumatizující zkušeností, zahrnuje terapii traumatu, zdravotní a zubní péči, dlouhodobé podpůrné bydlení a odborné vzdělávání. Patří k ní i doprovázení těch, kteří jsou v nouzi – například poskytnutí emocionální a duchovní podpory oběti, která svědčí u soudu.
Sboroví zaměstnanci a dobrovolníci budou potřebovat specializované školení v oblasti péče o oběti a traumatizované lidi i v oblasti zachovávání mlčenlivosti. Dříve než začnou pracovat s osobami, které přežily násilí, zneužívání a obchodování s lidmi, musí nezbytně projít řádným školením.
Bez takového školení mohou i dobrovolníci s těmi nejlepšími úmysly nechtěně vyvolat zmatek a způsobit bolest. Lidé například často touží obětem obchodování s lidmi prokazovat svou lásku a přijetí prostřednictvím objetí. Mnozí z nich však mají s nevyžádanými doteky traumatické zkušenosti. I přesto, že je člen sboru požádá o svolení, mohou se domnívat, že by si odmítnutím uzavřeli dveře k potravinové a další pomoci.
Dalším důležitým prvkem ochrany je důvěrný režim a mlčenlivost, spočívající v respektování soukromí obětí, jejich ochraně před zvědavými otázkami a zajištění bezpečí před jejich dřívějšími „majiteli“, kteří mohou být stále na svobodě.
Křesťanští dobrovolníci mají s mlčenlivostí někdy problém. Je pro ně pokušením sdílet detaily týkající se obětí na veřejných modlitebních setkáních a fundraisingových událostech. Z toho důvodu naléhavě doporučuji, aby všichni dobrovolníci předem podepisovali dokument, který jasně definuje jejich závazek absolutní mlčenlivosti.
To nejlepší, co může každá církev dělat, je přijímat a chránit oběti zneužívání. Během naší nedávné Konference k zajištění spravedlnosti (Ensure Justice Conference) na Vanguard University zdůraznila bývalá oběť obchodování s lidmi Bella Hounakeyová hodnotu vztahů v rámci láskyplného společenství místní církve.
„Stud, vina a lítost, které si jako bývalá oběť s sebou nesete, vás všude provázejí,“ vysvětlila Hounakeyová. „Jako by vás pronásledoval váš vlastní stín. Čím více jste ale zapojení ve společenství, které vám připomíná Boží dobrotu a vaši hodnotu v Kristu, tím více se začnete ztotožňovat s tím, s jakou láskou vás vaše společenství přijalo a vnímá.
„Myslela jsem si, že podpora ze strany společenství časem vyprchá“, pokračovala Hounakeyová. „Tato úžasná skupina křesťanů ale vytrvale podporovala celé mé já. Trpělivě pracovali na tom, aby mezi námi vznikla vzájemná důvěra, věnovali čas tomu, aby mě pochopili, a k ničemu mě nenutili.“
Hounakeyová věří, že v rámci jejího uzdravení sehrála dlouhodobá podpora jejího sboru klíčovou roli.
„Došlo mi, že poprvé v životě mi někdo chce nezištně pomoci, aniž by za to na oplátku něco vyžadoval,“ řekla Hounakeyová. „Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem se dokázala ztotožnit s myšlenkou, že mě například chtějí svézt domů ze školy a neočekávají za to žádnou protislužbu. Jednoduše mi chtěli pomoci. Neustále mi stáli po boku a nikdy nepolevili.“

Prosekuce
Trestní stíhání představuje proces, jehož cílem je pohnat obchodníky s lidmi k odpovědnosti za jejich činy prostřednictvím vyšetřování a soudních sporů.
Zadržení a stíhání pachatelů je úkolem pro policisty a soudní systémy, nikoli pro církve. Členové církve by se nikdy neměli pokoušet přebírat roli policie ani se zapojovat do tajných vyšetřování.
Nepodceňujme hodnotu účasti a věrného doprovázení.
Tento bod se může zdát samozřejmý. Viděla jsem však, jak se církve a další organizace staví do cesty policejní práci v pomýlených pokusech odhalit domnělé obchodování s lidmi. Je to však nebezpečné, neužitečné a potenciálně nezákonné. Pokud máte podezření, že je někdo zapojen do obchodování s lidmi, nahlaste to úřadům.
Sbory mohou poskytnout podporu obětem zneužívání a obchodu s lidmi v průběhu běžícího soudního řízení i po něm. Církevní dobrovolníci mohou obětem nabídnout, že je během procesu doprovodí, a zároveň jim mohou usnadnit každodenní činnosti, jako je nákup potravin či zajištění dopravy.
Nepodceňujme hodnotu účasti a věrného doprovázení.

Partnerství
Partnerství spočívá ve spolupráci s ostatními členy společnosti.
S růstem a rozvojem hnutí za ukončení obchodování s lidmi sílí i důraz na partnerství. Partnerství je dnes dokonce jednou z podmínek pro poskytnutí podpůrných finančních grantů.
Policisté si váží partnerů, kteří poskytují obětem sociální péči.
Vládní programy s napjatým rozpočtem vděčně spolupracují s komunitními organizacemi, které přinášejí další zdroje.
Také křesťané mohou nabídnout řadu schopností a odborných dovedností. Po řádném proškolení se církve mohou stát cennými a dlouhodobými partnery v boji proti obchodování s lidmi.
Úspěšné partnerství stojí na vzájemné důvěře a respektu. Když si vážíme druhých, ctíme je a sloužíme jim, budujeme tím vzájemnou důvěru. Důvěra roste, když dodržujeme a děláme to, co jsme slíbili.
Přemýšlejme o celospolečenském partnerství jako o záchranné síti. Čím více vazeb důvěry mezi členy širší komunity existuje, tím silnější záchranná síť je. Musíme spolupracovat, abychom utkali pevnou síť, která zabrání obětem obchodování s lidmi proklouznout. Žádný jednotlivec, církev ani organizace to nezvládnou sami.

Politika
Politikou zde míním soubor zásad, které představují formalizované postupy boje proti obchodování s lidmi.
Církve mohou zavádět konkrétní zásady podporující lidská práva. Jedním z příkladů je pracovní vykořisťování v rámci dodavatelského řetězce. Zvažte průzkum dodavatelů a nákup jen udržitelných, eticky získaných fair-trade výrobků.
Jedna církevní denominace vypracovala politiku (ve smyslu postupu) nákupu zboží, jejíž součástí je i kontrola dodavatelského řetězce papírů do tiskárny a ověření, že pochází z etického zdroje.
Zaveďte zásady, které upřednostňují lidi před programy a berou na zřetel důstojnost každého člověka, stvořeného k Božímu obrazu. Zásady by se měly týkat etického používání fotografií, příběhů a médií. Měly by se také zabývat péčí o oběti obchodu s lidmi.
Zohledněte pohledy těch, kteří zneužíváním prošli a zakusili je, ať už rozhovorem s nimi nebo čtením jejich příběhů. Poznatky načerpané z jejich životních zkušeností mohou vaši církev nasměrovat k zásadám, které neškodí, ale pomáhají.
A konečně, stanovte zásady, které děti i dospělé ochraňují před sexuálním zneužíváním, jež výrazně zvyšuje riziko, že se v budoucnu stanou oběťmi obchodování s lidmi. Je tragické, že jsem se setkala s případy, kdy člověk svou první zkušenost se sexuálním zneužíváním zažil v církvi.

Modlitba
Každý krok celého procesu by měly doprovázet modlitby, kterými vyjadřujeme svou úplnou závislost na Bohu. Potřebujeme, aby Bůh chránil naše srdce a učinil nás účinnými zastánci obětí. Potřebujeme jeho Ducha, aby nám pomáhal vidět každou oběť, pachatele, policistu i služebníka jako lidi stvořené k jeho obrazu. Potřebujeme Kristovu mysl, abychom se zvládali orientovat ve složitých otázkách a spletitých problémech.
Jednoduchý způsob, jak se modlit věcně a cíleně, je přimlouvat se za výše zmíněných pět oblastí. Modlete se za zdroje pro prevenci, moudrost a milost při ochraně, úspěch pro účastníky trestního stíhání, sílu v partnerství a vykazatelnost při uplatňování zásad.
Modlete se za oběti, které jsou stále uvězněné v příšerném světě obchodování s lidmi.
V předmluvě ke knize Ukončeme obchodování s lidmi: Příručka strategií pro dnešní církev (Ending Human Trafficking: A Handbook of Strategies for the Church Today) píše John Cotton Richmond, bývalý velvyslanec USA pro monitorování a boj s obchodováním s lidmi toto:
„Žena, která přežila obchodování s lidmi, mi jednou řekla, že jediná věc, kterou její trýznitel neměl pod kontrolou, byla její schopnost modlit se. Modlila se k Bohu za ukončení své bolesti… Modlila se, aby lidé podnikli chytré, strategické kroky, které by jí navrátily svobodu a umožnily jí po prodělaném traumatu žít šťastným životem.“
Zatímco čelíme této výzvě, potřebujeme se i my modlit k Bohu, aby nás uschopnil a zmocnil k moudré, strategické akci.

Nepolevujme
Problém obchodování s lidmi se někdy může jevit jako příliš velký a neřešitelný. Přesto však můžeme pomáhat měnit jeden příběh za druhým.
Shyima Hallová je odhodlaná to dělat. Dnes je z ženy, které kdysi říkali „hloupoučká“, americká občanka, spisovatelka a obhájkyně dalších obětí obchodování s lidmi, které zůstávají neviditelné.
„Tehdy si mě nikdo nevšímal,“ popisovala Shyima během nedávného školení, které jsem vedla v Orange County v Kalifornii. „Nikdo se mě nezeptal, jestli jsem v pořádku.“
Když Shyimu Hallovou zachránili, bylo jí dvanáct let. Její kniha Skrytá dívka: pravdivý příběh o dětském otroku v moderní době (Hidden Girl: The True Story of a Mordern-Day Child Slave) představuje emotivní připomínku skutečného problému, který se nadále týká skutečných lidí. Nesmíme od něj odvracet tvář.
Každá církev může při úsilí o ukončení obchodování s lidmi sehrát svou roli. Kéž nám Bůh dá oči k vidění a ruce, které slouží s moudrostí, porozuměním a soucitem.
