Co je růst a jak jej zažívat?

7. Rozvíjejte sebekázeň

Reflexe týmu

Jaký je váš plán růstu a kdo tvoří tým, jenž vám ho pomáhá realizovat?

Zhodnocení

Je-li Bůh zdrojem růstu, jak s růstem souvisí naše sebekázeň?

Vhledy a postřehy

Bůh je ten, kdo dává věcem růst. Neoddělitelnou součást růstu představuje ovšem i sebekázeň. Jak jsme uvedli dříve, Pavel zaséval a Apollos setbu zaléval (1. Korintským 3,6). Aby však tyto jejich aktivity přinesly ovoce, museli v nich Pavel s Apollem pokračovat dlouhodobě a pravidelně. Sebekázeň je tudíž pro růst zásadní.

Pavel popsal důležitost sebekázně následujícími slovy: „Nevíte, že ti, kteří běží v závodní dráze, běží sice všichni, ale jen jeden dostane cenu? Běžte tak, abyste ji získali. Každý, kdo závodí, je ve všem zdrženlivý; oni proto, aby dostali pomíjivý věnec, my však nepomíjivý.“ (1. Korintským 9,24-25)

Pavel ukazuje, že jeho cesta k vítězství vede přes ukázněnost. Totéž platí i pro nás a sbory, do jejichž vedení nás Bůh povolal. Chceme-li vytvořit prostor pro růst, potřebujeme být ukáznění v několika oblastech souběžně. Zaměřit bychom se měli především na následující tři:

1. Sebekázeň v oblasti duchovních návyků. Osobní duchovní návyky jsou klíčové pro pěstování důvěrného obecenství s Bohem. K největšímu růstu v našich životech a církvích dochází, když projevíme sebekázeň a vytvoříme prostor pro Ducha svatého, aby formoval nás i službu, kterou vedeme. Prostor pro duchovní formování poskytují návyky jako je modlitba, studium Bible, uctívání, půst a aktivní zapojení ve společenství.

2. Návyk soustavného osobního vzdělávání. Pokud se nebudeme celoživotně učit novým věcem, staneme se žábou na prameni, která zašpuntuje růst naší církve. Ačkoliv my růst církve nedokážeme vyprodukovat, naše neochota učit se jej může zbrzdit. Zvyk učit se osvědčeným postupům nám odhalí nové metody, které Bůh používá k rozšiřování své církve po celém světě.

3. Píle v organizačních záležitostech. Mnoho církví se potýká s problémem, jak se soustředit na své poslání. Naším úkolem je získat od Pána jasnou vizi, shromáždit okolo přijaté vize tým a pak zůstat soustředěný uprostřed světa plného rozptylujících faktorů. Jak poznamenal spisovatel a odborník na vůdcovství Jim Collins, organizace potřebují ukázněné lidi, ukázněné myšlení a ukázněné jednání. Tato kombinace nám pomáhá s tím, abychom se nepřestávali soustředit na ty nejpodstatnější věci.

V některých oblastech jsme přirozeně ukázněnější než v jiných. Klíč spočívá v rozvíjení naší duchovní, osobní a organizační soustředěnosti. Je třeba, aby nás nic nerozptylovalo a nebránilo nám v růstu.

Zamyšlení a diskuze

1. Jaká z výše uvedených oblastí sebekázně vám dělá největší potíže? Proč?

2. Jaký vliv může mít sebevzdělávání na vaše vůdcovství a na váš sbor?

3. Jak moc jsme na stupnici od 1 do 10 jako sbor soustředění na naplňování naší vize? Co by nám v tomto ohledu mohlo pomoci?

Aplikace

Určete, které z uvedených tří oblastí sebekázně je třeba ve vašem životě a službě věnovat největší pozornost. Následně jmenujte tři věci, které můžete udělat pro to, abyste tuto oblast rozvíjeli jak osobně tak jako tým.

8. Buďte dobrými správci

Reflexe týmu

Jaké pokroky činíte v rozvíjení duchovní, osobní a organizační sebekázně?

Zhodnocení

Jakou roli v růstu církve hraje správcovství?

Vhledy a postřehy

Existuje přímá souvislost mezi růstem a správcovstvím. Zdá se, že růst přichází, když moudře spravujeme to, co nám Bůh svěřil. Tuto pravdu dokonale ilustruje podobenství o hřivnách.

Když pán svěřil své bohatství třem služebníkům, první dva z nich své podíly zdvojnásobili, zatímco třetí služebník jednoduše zakopal peníze od pána do země. Když nastal čas zúčtování, řekl pán každému z prvních dvou služebníků: „Dobře, služebníku dobrý a věrný, byl jsi věrný nad málem, ustanovím tě nad mnohým; vejdi v radost svého pána.“ (Matouš 25,21 a 23)

První dva služebníky pán pochválil za to, jak s jeho majetkem hospodařili. Považoval je za věrné, protože spravovali prostředky způsobem vedoucím k růstu. Třetího služebníka však pán kvůli jeho nedbalému přístupu a špatnému hospodaření označil za zlého a líného.

Bůh je ten, kdo dává věcem růst, ale na našem správcovství záleží. Bůh nám nesvěřuje prostředky proto, abychom s nimi nakládali lehkovážně. Hledá důvěryhodné a spolehlivé služebníky, kteří budou dobře pečovat o vzrůst, který on posílá.

Jakým správcem jste vy? Zodpovězte si následující čtyři otázky:

1. Hospodařím moudře s penězi s ohledem na přání jejich skutečného vlastníka (Boha)?

2. Hospodařím moudře s časem, investuji ho do priorit, které jsou v souladu s Božím srdcem, a snažím se nerozptylovat věcmi, které mě o čas jen připravují?

3. Hospodařím moudře s obdarováními a schopnostmi, které mi Bůh svěřil, tím, že je rozvíjím k jejich plnému potenciálu a používám je pro dobro druhých a k Boží slávě?

4. Ovlivňuji moudře lidi a využívám svůj vliv k tomu, abych jim sloužil a podporoval je k činění Božího díla?

Finanční prostředky, čas, naše obdarování a vliv jsou zdroje, které nám Bůh svěřil. To, jak s těmito zdroji nakládáme, rozhoduje o tom, zda nám Bůh může svěřit další. V tomto smyslu růst přímo souvisí se správcovstvím.

Bůh má tendenci svěřovat více těm, kteří mu v minulosti ve správcovství prokázali věrnost. Podobenství o hřivnách klade rovnítko mezi věrnost a správcovství.

Zamyšlení a diskuze

1. Jak mění vaši perspektivu vykreslený vztah mezi správcovstvím a růstem?

2. Jak moudře na stupnici od 1 do 10 vy (a váš sbor) spravujete čas, talenty, svěřený majetek a vliv, který máte na ostatní?

3. Jak bychom se jako sbor mohli stát lepšími správci?

Aplikace

Udělejte si osobní inventuru toho, jak dobře vy a vaše služba hospodaříte s časem, talenty, majetkem a vlivem. Poté určete jednu věc, kterou můžete udělat – osobně i ve službě – abyste každou oblast spravovali efektivněji.

9. Násobte pokroky

Reflexe týmu

Jaké změny jste učinili, abyste zlepšili správcovství času, majetku, vlivu a talentů, které vám a vašemu sboru Bůh svěřil do péče?

Zhodnocení

Jakými konkrétními způsoby investujete do růstu druhých?

Vhledy a postřehy

Růst nikdy nemá přestat spolu s námi. Zatímco rosteme, umisťuje nás Bůh strategicky na místa, kde pomáháme k růstu i ostatním. Skvělým příkladem jsou Pavlovy investice do tesalonických křesťanů.

Pavel jim napsal: „Vždyť sami víte, jak jsme mezi vámi žili. A vy jste se stali těmi, kdo napodobují nás i Pána, když jste přijali Slovo v mnohém soužení s radostí Ducha Svatého. Tím jste se stali vzorem všem věřícím v Makedonii a v Achaji. Neboť od vás se rozeznělo Pánovo slovo nejen v Makedonii a v Achaji, ale i vaše víra, která směřuje k Bohu, se rozšířila všude, takže není třeba, abychom o tom vůbec mluvili.“ (1. Tesalonickým 1,5-8)

Když Pavel duchovně vyrostl, investoval svůj růst do křesťanů v Tesalonice. Ti následně pomáhali v růstu křesťanům z Makedonie a Acháji. Nakonec růst těchto věřících ovlivnil lidi všude. Pavlův růst se rozšířil skrze ty, kdo stáli okolo něho, a pronikl i daleko za hranice Pavlova osobního vlivu.

Jak můžeme žít, abychom násobili svůj růst? Zde jsou tři konkrétní strategie:

1. Být vzorem. Pavel řekl: „Víte, jak jsme mezi vámi žili.“ Jinými slovy, Pavlův osobní růst vedl ke způsobu jednání, které se pro Tesalonické stalo vzorem. Stejně tak můžeme i my inspirovat růst druhých tím, jak sami žijeme a jak zastáváme svou vůdčí roli. Matthew Henry řekl: „Ti, kdo vyučují principům, musí zároveň vyučovat i svým životem, jinak budou jednou rukou bořit to, co druhou staví.“

2. Vystrojovat. Když lidem poskytujeme trénink, zdroje, koučink a předáváme jim zkušenosti, pomáháme jim tím k růstu. Vystrojování se neděje náhodou. Vyžaduje, aby vedoucí identifikovali, do kterých lidí hodlají investovat, a určili, jakým způsobem chtějí jejich životy ovlivňovat k růstu.

3. Propojovat. Někdy lidé vyjadřují touhu růst v oblastech, které přesahují naše zkušenosti a odborné znalosti. Tehdy můžeme do jejich růstu investovat tím, že je propojíme s těmi správnými lidmi nebo zdroji. Také tímto způsobem můžeme využívat svůj vliv ve prospěch druhých a k jejich růstu.

Zamyšlení a diskuze

1. Jak vás příklad Pavlova života uprostřed tesalonických křesťanů inspiruje k investici do růstu ostatních?

2. Jaké strategie k násobení růstu lidí ve vaší oblasti služby používáte?

3. Na jakou z výše uvedených strategií – být vzorem, vystrojovat, propojovat – potřebujete položit cílenější důraz, abyste pomáhali k růstu vedoucím ve vaší oblasti služby?

Aplikace

Určete dva lidi v oblasti své služby, do jejichž růstu chcete začít investovat. Následně sestavte plán, jak je strategicky a systematicky vystrojit. Až uvidíte, že rostou, vyzvěte je, aby začali investovat do růstu někoho dalšího.

10. Sledujte trendy a měřte je

Reflexe týmu

Do koho jste začali investovat a pomáhat jim v růstu? Jaký je váš plán a strategie na jejich vystrojování?

Zhodnocení

Jak ve vašem sboru měříte růst?

Vhledy a postřehy

Sledování růstu církve může být poněkud kontroverzní. Někteří vedoucí to dělají rádi, jiní to nenávidí. Důležité je nahlížet na ně jen jako na nástroj. Klíčové je měřit růst v oblastech, které poskytují vyvážený obraz o zdraví sboru.

Zde jsou čtyři kritéria, která je při sledování trendů dobré zvážit:

1. Příběhy: Jsou životy lidí proměňovány? Když přestáváme slýchat příběhy o proměněných životech lidí, mělo by to pro nás být varovným signálem. Ježíš řekl: „Jděte tedy a čiňte učedníky ze všech národů, křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha Svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal.“ (Matouš 28,19-20) Jak často zaznívají příběhy lidí, jejichž životy byly proměněny skrze investice do učednictví ve vašem sboru?

2. Čísla: Rosteme? Ačkoli někteří vedoucí pracovníci nemají statistiky růstu v lásce, mají své nesporné opodstatnění. Statistiky nám například pomáhají zjistit, zda se nám daří oslovovat více lidí evangeliem nebo zda jako sbor rosteme ve štědrosti.

Takové sledování může odhalit, kdy je čas zvýšit kapacitu zařízení, otevřít novou místnost pro děti nebo přidat další parkovací místa. Pokud nebudeme brát ohledy na to, co nám čísla o našich potřebách sdělují, můžeme propást příležitosti k maximalizaci dopadu na své okolí.

3. Procenta: Postupujeme vpřed? Je dobré znát čísla, zároveň je však třeba věnovat pozornost procentům. Ta vykreslují úroveň zdraví a posunu vpřed.

Můžeme ku příkladu vyhodnocovat, jaké procento návštěvníků nedělních bohoslužeb bylo v posledních dvanácti měsících pokřtěno ve vodě. Kolik z nich se v církvi zapojilo do služby? Jaké procento navštěvuje některou z domácích skupinek?

I když se vám zvedne návštěvnost, nemusí to automaticky znamenat, že se zlepšilo zdraví sboru. Sledování poměrů vám pomůže určit, zda sbor vykazuje v klíčových ukazatelích svého zdraví rostoucí nebo klesající tendenci.

4. Dynamika: Zvyšuje se duchovní teplota? Jedním ze způsobů, jak měřit duchovní teplotu, je provádět každoroční průzkum, kde kladete stejné otázky. Kromě demografických otázek se ptejte takto:

– Která možnost nejlépe vystihuje váš duchovní život? (Plně odevzdaný Kristu; duchovně rostoucí; duchovně ustrnulý; duchovně upadající.).

– Jaké kroky jste podnikli v posledních dvanácti měsících? (Vodní křest; návštěva skupinky; služba v církvi; služba společnosti).

– Jak často si týdně čtete Bibli? (Nikdy; 1-2krát; 3-4krát; více než 5krát.)

Když budete tyto otázky pokládat lidem opakovaně každý rok, začnete si všímat trendů v duchovním růstu a dynamice sboru.

Zamyšlení a diskuze

1. Jakým způsobem jste dosud nahlíželi na měření růstu vašeho sboru?

2. Která z výše uvedených metod měření růstu vás nejvíce zaujala? Proč?

3. Co je zapotřebí k tomu, abychom v našem sboru zlepšili průběžné sledování trendů a jejich měření?

Aplikace

Vyviňte systém měření růstu vašeho sboru. Navrhněte ho jednoduchý, abyste mohli snadno a pravidelně sledovat vaše pokroky.

Autor: Stephen Blandino

Reklama

Kniha Hovory o homosexualitě od Joe Dallase