Co je růst a jak jej zažívat?

2. ČÁST (lekce 4 až 6)

V minulém čísle Magazínu jsme otevřeli sérii na téma růstu církve a položili si otázku, jak růst definovat a jak k němu můžeme v kontextu svých sborů přispět? Z deseti doporučení, která jsou součástí programu Make it Count, jsme probrali první tři – porozumět růstu, přijmout odpovědnost za růstnastavit procesy vedoucí k růstu. V dnešním čísle se podíváme na další tři doporučení:

4. Rozeznávejte období

Reflexe týmu

Jak změnilo nastavení procesů růstu váš přístup ke službě?

Zhodnocení

Jak vypadají období růstu v prostředí vašeho sboru?

Vhledy a postřehy

Život, vedení a služba procházejí různými obdobími růstu. Šalomoun řekl: „Všechno má svou chvíli, každý záměr pod nebem má svůj čas.“ (Kazatel 3,1) Žádný sbor nezažívá dlouhodobě rychlý početní růst, který by probíhal den za dnem, měsíc za měsícem, rok za rokem. Přesto však platí, že každé životní období sboru doprovází jistý rozměr růstu.

Zamysleme se nad čtyřmi obdobími růstu:

1. Období zakládání. Jedná se o období, kdy spouštíme nové služby či programy nebo zakládáme sbor. Toto období doprovází hodně plánování a příprav, ale i nadšení, vzrušení a očekávání nových věcí.

2. Období rozmachu. V této fázi sklízíme plody, v něž jsme doufali a za něž jsme se modlili. V těchto obdobích obvykle bývá snazší uskutečňovat změny, protože k nim máme dostatek sil díky zažívaným pokrokům.

Období rozmachu zároveň může odhalit oblasti, kterým je třeba věnovat dodatečnou pozornost v rámci běžících systémů a struktur. Budeme-li chtít dynamiku rozmachu udržet, bude to vyžadovat posílení a zvýšení kvality našich systémů.

3. Období prořezávání. Ježíš prohlásil: „Já jsem ta pravá vinná réva a můj Otec je hospodář. Každou ratolest ve mně, která nenese ovoce, odstraňuje, a každou, která nese ovoce, čistí, aby nesla hojnější ovoce.“ (Jan 15,1-2)

Období prořezávání často následuje po období reflexe a sebehodnocení, ale může se dostavit i po období růstu. Někdy je zapotřebí, abychom během něj učinili obtížná rozhodnutí, omezili některé programy nebo dokonce pozměnili složení našich týmů. Prořezávání je málokdy zábavné a oblíbené, ale nemůžeme se mu vyhnout, chceme-li vytvořit prostor pro zdravý růst a budoucí rozkvět.

4. Období vytrvalosti. Apoštol Pavel říká: „V činění dobra neochabujme; nezemdlíme-li, budeme ve svůj čas žnout.“ (Galatským 6,9) Náročná období vyžadují naši trpělivost a vytrvalost. Pavlova rada pro takové životní etapy je jasná a přímočará: nevzdávejte se! Zůstanete-li věrní, dočkáte se sklizně.

Každé z uvedených období s sebou nese svůj jedinečný rozměr růstu. Během zakládání vyrůstá něco nového. V období rozmachu se stávající služby rozrůstají na novou úroveň. Období prořezávání vytváří prostor pro budoucí růst. A období vytrvalosti pomáhá rozvíjet náš charakter a dlouhodobou odolnost.

Zamyšlení a diskuze

  1. Jakou výzvu pro vás představují zmíněná čtyři období růstu?
  2. V jakém období se právě teď nalézá náš sbor?
  3. Co potřebujeme udělat, abychom z tohoto období vytěžili maximum?

Aplikace

Sestavte akční plán, jak projít současným obdobím vaší církve. Ujistěte se, že váš plán odpovídá na tři otázky: Kdy v minulosti jsme již toto období zažili a jaká ponaučení jsme si z něj odnesli? Jaké nejdůležitější ponaučení si z tohoto období můžeme odnést nyní? Jakou mezeru, výzvu nebo brzdu potřebujeme řešit?

5. Změňte způsob myšlení

Reflexe týmu

Jaký je váš akční plán pro zvládnutí současného období růstu vašeho sboru?

Zhodnocení

Čím se odlišuje způsob myšlení vedoucích orientovaných na růst?

Vhledy a postřehy

Chceme-li zažívat růst, potřebujeme přemýšlet způsobem, který klade důraz na průběžné zlepšování. To představuje základ umožňující růst v našem životě i ve službě. Bez nastavení mysli na růst nemůžeme plně používat schopnosti a obdarování, která nám Bůh dal. Platí, že jedině Bůh dává věcem růst, ale náš špatný postoj může stát v cestě dílu, které chce Bůh konat v nás a ve sborech, které vedeme.

Naším vzorem je Ježíšův postoj k růstu. Když byl jako dvanáctiletý chlapec v chrámu, „seděl uprostřed učitelů, naslouchal jim a vyptával se jich“. (Lukáš 2,46) Lukáš 2,52 dodává, že „Ježíš prospíval v moudrosti a v tělesném růstu a v přízni u Boha i u lidí.“ Ježíš rostl ve všech důležitých oblastech svého života.

Spisovatelé Ken Blanchard a Mark Miller uvádějí: „Růst je pro vedoucí pracovníky pokladem, který financuje jejich budoucí cestu. Přestanete-li na cestě poklad hledat, vaše cesta skončí.“

Hledání pokladu začíná ochotou jej hledat.

Jak zjistíte, zda máte prorůstové myšlení? Začněte tím, že se obodujete na stupnici od 1 do 10 v odpovědi na každé z následujících tvrzení (1 znamená „rozhodně nesouhlasím“ a 10 „rozhodně souhlasím“):

  • Mám dostatek pokory učit se od kohokoli a od lidí z jakéhokoli prostředí.
  • Mám neukojitelnou zvědavost, která mě žene k objevování, učení a růstu.
  • Oceňuji upřímnou zpětnou vazbu, která mi pomáhá se zlepšovat.
  • Vyhledávám školení, zdroje, koučování a zkušenosti, které mi pomáhají růst.
  • Mám schopnost odrazit se od neúspěchů a růst uprostřed nepříznivých okolností.
  • Umím naslouchat a spíše kladu otázky, než abych na ně odpovídal.
  • Z nových informací se nejen učím, ale pravidelně je využívám k osobní proměně.

Vaše odpovědi odhalí, na jaké úrovni se nachází vaše myšlení zaměřené na růst. Umožňují nahlédnout do toho, jak dobře vyhledáváte příležitosti k růstu, maximalizujete zdroje pro růst, využíváte k růstu i nepříznivé okolnosti a uplatňujete moudrost, která vám pomáhá se zlepšovat.

Spisovatel John Maxwell uvádí: „Nejvyšší odměnou za růst není to, co z něj získáme, ale to, čím se díky němu staneme. … Způsob, jakým přemýšlíte sami o sobě, určuje, jak vysokou investici do sebe budete ochotni vložit.“

Součástí zmíněné investice jsou promyšlené kroky, které vás přivedou k růstu, jaký si Bůh přeje, abyste zažívali.

Zamyšlení a diskuze

  1. Jak dokáže způsob myšlení orientovaný na růst ovlivnit vůdcovství a službu?
  2. Který z výše uvedených sedmi výroků pro vás představuje největší výzvu? Proč?
  3. Co je zapotřebí k rozvoji správného postoje vůči růstu?

Aplikace

Zamyslete se nad výše uvedenými sedmi výroky. Vyberte dva, u kterých jste se na stupnici od 1 do 10 ohodnotili nejhůře. Následně vymyslete dvě věci, které můžete začít dělat, abyste posílili své růstové myšlení. Podělte se o své hodnocení s blízkým přítelem a povězte mu, co plánujete udělat pro své zlepšení.

6. Vyplňujte mezery

Reflexe týmu

Co si představujete pod pojmem mezera v růstu?

Zhodnocení

Jak mohou vedoucí a sbory zvýšit své povědomí o mezerách v růstu?

Vhledy a postřehy

Vedoucí pracovníci si často představují, kde sami sebe vidí a kým se chtějí stát. Mezi námi a našimi sny však bývají mezery. Mezera v růstu představuje prostor mezi vedoucím, kterým jsem dnes, a vedoucím, kterým se chci stát. Je prostorem mezi tím, kde se náš sbor nachází dnes, a kam doufáme, že se brzy posune.

Pisatel listu Židům takovou mezeru popisuje následujícími slovy: „Proto opusťme počáteční učení o Kristu a nesme se k zralosti; neklaďme znovu základy z pokání z mrtvých skutků a z víry v Boha, z učení o křtech, o vzkládání rukou, o vzkříšení mrtvých a o věčném soudu. A to učiníme, jestliže to Bůh dovolí.“ (Židům 6,1-3)

Adresáti tohoto listu přestali růst a v jejich zralosti se objevila mezera.

Takové mezery jsou skutečné a vedoucí a sbory se musí cíleně zaměřit na jejich překlenování. Uzavírání mezer růstu vyžaduje dva důležité kroky:

1. Sestavte plán růstu. Pevný plán osobního růstu odpovídá na tyto otázky: V čem potřebuji růst? Jak plánuji, že vyrostu? Komu budu ze svého růstu vykazatelný? Jak budu měřit své pokroky?

Když si vytvoříte písemný plán růstu, budete mít plán, který vás posune z místa, kde právě jste, na místo, na něž se toužíte dostat.

I vaše církev potřebuje plán růstu. Ano, je to Bůh, kdo dává církvi růst. Také my ale potřebujeme plánovat využití našeho času, talentů a zdrojů, zatímco následujeme vedení Ducha svatého.

Plán růstu sboru vám pomůže maximalizovat jeho Bohem dané silné stránky, odstranit překážky a využít příležitosti k většímu růstu Božího království.

2. Sestavte za účelem podpory růstu tým. Pastor Scott Wilson hovoří o důležitosti růstového týmu. Měli by ho tvořit lidé, kteří vám budou pomáhat růst v nejdůležitějších oblastech vašeho života. Ve svém růstovém týmu můžete mít například finančního poradce, fitness kouče, poradce, pastora a mentora, kteří vám budou pomáhat růst finančně, fyzicky, emocionálně, duchovně a profesně. Žádný jednotlivec vás nemůže připravit na růst ve všech oblastech. Proto potřebujeme tým pro růst.

Stejně tak potřebuje růstový tým i církev. Tým může zahrnovat kouče, konzultanty, poradce a členy staršovstva, kteří pomáhají sboru s hodnocením současného stavu a s usilováním o dosažení jeho plného potenciálu v Božím království.

Zamyšlení a diskuze

  1. Jaké mezery v růstu nyní rozeznáváte sami u sebe?
  2. Jaké mezery v růstu vidíte u svého sboru?
  3. Jaké kroky potřebujeme podniknout, abychom uzavřeli mezery v růstu svého sboru?

Aplikace

Vytvořte pro sebe a pro svůj sbor (službu či oblast služby) plán růstu a sestavte za tímto účelem tým. Do plánu zahrňte praktické kroky, které podpoří ozdravění sboru. Kromě toho sestavte tým lidí, kteří vám i církvi pomohou na cestě zlepšování.

Co je Make It Count?

Make It Count (Ať to má smysl) je program rozvoje vůdcovství pro individuální použití nebo pro rozvoj vašich zaměstnanců, dobrovolníků či členů staršovstva.

Každý díl je také k dispozici online ve formátu pdf ke stažení spolu s interaktivními stránkami pro členy skupiny na influencemagazine.com/Downloads.

Autorem lekcí je STEPHEN BLANDINO, hlavní pastor sboru 7 City Church ve Fort Worthu v Texasu a autor několika knih.

Autor: Stephen Blandino

Reklama