Většina pastorů chce vidět své sbory duchovně i početně růst.
Jak ale růst definovat a jak k němu můžeme v kontextu našich sborů přispět? Následujících deset lekcí, které jsou součástí programu Make it Count, obsahuje konkrétní doporučení týkající se duchovního a početního růstu místní církve:
- Porozumějte růstu. Obvykle máme tendenci nahlížet na růst jako na věc, která patří do sféry naší kontroly. Skutečností však zůstává, že růst je výsledkem svrchované Boží práce v jeho církvi a uprostřed jeho lidu. Pavel řekl zcela jasně, že tím, kdo dává věcem růst, je Bůh (1. Korintským 3,6).
- Přijměte odpovědnost. I když Bůh dává věcem růst, vedoucí stále v růstu sehrávají zásadní roli. Pavel ji definoval jako sázení a zalévání setby (1. Korintským 3,5-9). Musíme plnit svoji část a zároveň dbát na to, abychom nedělali věci, které by růst brzdily.
- Nastavte procesy. Lidé často považují růst za událost. Skutečný růst však představuje proces, který zahrnuje zkoumání našich vlastních životů a života sboru, učení se a uplatňování získaných poznatků v praxi.
- Rozeznávejte období. Některá období růstu církve charakterizuje zakládání nové práce nebo posílení dynamiky té stávající. Jindy je nutné vytrvale projít obdobím zkoušek a těžkých časů pro dobro budoucího růstu. Každé období s sebou nese jiný rozměr růstu.
- Změňte způsob myšlení. Růst vyžaduje myšlení, které si cení učení a cesty ke zralosti. Když začneme správně přemýšlet, přiblíží se růst v našem životě i ve sboru na dosah. Špatný postoj nám naopak zabrání v plnosti zužitkovat schopnosti a dovednosti, které nám Bůh svěřil.
- Vyplňujte mezery. Vedoucí a jejich sbory nebudou růst, pokud si neuvědomí, jaké mezery jim v růstu brání. Jakmile si je dokážeme pojmenovat, bude snazší sestavit plán a dát dohromady tým, který nám mezery pomůže vyplnit.
- Rozvíjejte sebekázeň. Apoštol Pavel popisuje sebekázeň jako klíč k vítězství běžců. Podobně platí, že chceme-li zažívat plnost růstu, potřebujeme být ukáznění duchovně, osobně i organizačně.
- Buďte dobrými správci. Jak ukazuje podobenství o talentech, naše moudré hospodaření s časem, obdarováními, financemi a vlivem naznačí, zda nám Bůh může svěřit více odpovědnosti související s obdobím růstu.
- Násobte pokroky. S naším odchodem do důchodu nemá růst zemřít. Zatímco rosteme, potřebujeme investovat do lidí a sborů ve svém okolí. Náš růst se může stát katalyzátorem růstu ostatních.
- Sledujte trendy a měřte je. Potřebujeme měřit naše výsledky a směřovat s jejich pomocí k dlouhodobému duchovnímu zdraví. Neměli bychom sledovat jen čísla, ale i duchovní dynamiku a trendy rozvoje v nejzásadnějších oblastech služby.
Ať vás při četbě a diskuzi o jednotlivých lekcích ve vašem týmu uvedené principy inspirují a přinesou motivaci vašemu sboru k očekávání Bohem vytouženého růstu.
1. Porozumějte růstu
Základní otázka pro tým
Jak byste v kontextu církve definovali růst?
Vhledy a postřehy
Růst představuje dnes v mnoha prostředích – včetně církve – veliké téma. Jak ale přesně růst definovat? Při diskuzi o této otázce často vedoucí místních sborů poukazují na konkrétní typy růstu. Hovoří například o duchovním růstu členů nebo o rostoucích číslech v souvislosti s návštěvností shromáždění. Otázkou však zůstává: Co je to růst?
Růst je výsledek svrchované Boží práce v jeho církvi a uprostřed jeho lidu. Ačkoliv si to možná nebudeme chtít přiznat, my sami růst způsobit nedokážeme, protože souvisí s Boží činností. Apoštol Pavel to řekl zcela jasně: „Já jsem zasadil, Apollos zalil, ale Bůh dával růst“ (1. Korintským 3,6).
To ovšem neznamená, že my za růst církve neneseme žádnou odpovědnost (naší odpovědností se budeme zabývat v následující lekci.) Musíme ale začít hlubokým uvědoměním toho, že v konečném důsledku je zdrojem růstu vždy Bůh. Růst představuje automatický vedlejší produkt jeho působení v našich životech a službách.
Tato pravda by z nás měla sejmout pocit viny, když nevidíme takový početní růst členské základny, v jaký jsme doufali. Podobně by nás měla upokojit, i když se cítíme frustrovaní z nedostatečného duchovního růstu sboru.
Naše odpovědnost je jasně daná. Mějme však na paměti, že i když splníme veškeré naše povinnosti, růst zůstává v Božích rukou.
To není omluva lenosti ani povolení k tomu růstem se nezabývat. Musíme si však uvědomit, že některé věci dokáže udělat jen Bůh. Pokud si v sobě tuto otázku jako vedoucí nesrovnáme, poneseme na našich bedrech jho, které nám Bůh nikdy nenaložil.
Bůh dává věcem růst. Jestliže váš sbor nebo služba roste, vzdejte za to Bohu slávu. A pokud váš sbor nebo služba neroste – nebo neroste takovým tempem, jaké byste si představovali – pozvěte Ducha svatého, aby k vám v tomto období promlouval. Nedostatek růstu může být Božím způsobem, jak vás připravit na novou fázi a vést vás ke zralosti. Anebo v současné době není pro rychlý růst vaší církve příhodné období.
Zamyšlení a diskuze
1. Souhlasíte s uvedenou definicí: „Růst představuje výsledek svrchované Boží práce v jeho církvi a uprostřed jeho lidu.“? Proč ano nebo proč ne?
2. Jaké napětí ve vás vyvolává výrok, že jen Bůh působí růst? Proč?
3. Kdybychom dokázali přijmout skutečnost, že Bůh je zdrojem růstu, jak by to změnilo náš pohled na službu?
Aplikace
Věnujte nějaký čas tomu, abyste v sobě obsah lekce zpracovali. Co její poselství znamená pro vás, vaše vedení a váš přístup ke službě? Může z vás sejmout nějakou tíhu a stres? Až budete o této pravdě rozjímat na modlitbách, dovolte Duchu svatému ve svém srdci znovu správně uspořádat vaše touhy a cíle.
2. Přijměte odpovědnost
Základní otázka pro tým
Jakou práci udělal ve vašem srdci Duch svatý, když jste přemýšleli nad skutečností, že Bůh představuje zdroj růstu?
Zhodnocení
Ačkoliv Bůh představuje zdroj růstu, jaké odpovědnosti leží v souvislosti s růstem na naší straně?
Vhledy a postřehy
V minulé lekci jsme uvedli, že zdrojem růstu je Bůh. Přesto však i my máme v oblasti růstu jisté odpovědnosti.
Apoštol Pavel je načrtnul v 1. Korintským 3,5-9: „Kdo je Apollos? A kdo je Pavel? Služebníci, skrze něž jste uvěřili, jak každému dal Pán. Já jsem zasadil, Apollos zalil, ale Bůh dával růst. Tedy ani ten, kdo sází, ani ten, kdo zalévá, nejsou něčím zvláštním, ale Bůh, který dává růst. Ten, kdo sází, i ten, kdo zalévá, jsou jedno, každý však dostane svou vlastní mzdu podle své námahy. Neboť jsme Boží spolupracovníci; vy jste Boží pole, Boží stavba.“
Čemu se můžeme od Pavla naučit v oblasti převzetí odpovědnosti za růst? Zamysleme se nad následujícími třemi body:
1. Když si plníme své povinnosti, dáváme Bohu něco, s čím může pracovat. Bůh dává věcem růst, ale naším úkolem je sázet a zalévat. Pokud nezasejeme semínko do půdy a nebudeme o ně pečovat, nebude mít Bůh čemu požehnat růstem. Naše odpovědnost a výsada spočívá ve spolupráci s Bohem v oblasti orby a sázení na poli Božího království. Když se spolu s Bohem účastníme celého procesu a děláme svou část, on svému dílu dopřává růst.
2. Neschopnost zvládat naše povinnosti může růst brzdit. Růst nemůžeme vytvořit, ale můžeme mu bránit. Růst vyžaduje semena a vodu. Pokud nezaséváme a nepěstujeme semeno, brzdíme růst, který chce Bůh našim službám dopřávat.
3. Za svou práci obdržíme odměnu. Pavel otevřeně říká: „Ten, kdo sází, i ten, kdo zalévá, jsou jedno, každý však dostane svou vlastní mzdu podle své námahy“ (1. Korintským 3,8). To, co děláme a jak to děláme, neunikne Boží pozornosti.
Když přijmeme svou odpovědnost v procesu růstu, Bůh udělá to, co může udělat jen on. My netvoříme výsledek, ale můžeme se rozhodnout, zda budeme spolupracovat s tím, jenž ho vytváří.
Zamyšlení a diskuze
1. Jak můžeme s Bohem spolupracovat na procesu růstu?
2. Co ve vaší službě znamená zasévání a zalévání?
3. Jakými konkrétními způsoby v současnosti brzdíme růst?
Aplikace
Udělejte si čas a zamyslete se nad odpovědnostmi, které vám Bůh svěřil a které přispívají k procesu růstu vašeho sboru. Poté určete dvě věci, které můžete změnit, přestat nebo začít dělat, a které vám pomohou vaše odpovědnosti vykonávat efektivněji.
3. Nastavte procesy
Reflexe týmu
Jaké změny v oblasti plnění svých odpovědností v procesu růstu jste učinili?
Zhodnocení
Co si představíte pod pojmem „procesy růstu“?
Vhledy a postřehy
V naší kultuře zaměřené na události mnoho lidí považuje růst za pouhou velkou událost. Jezdíme na konference, tábory, výjezdní setkání, workshopy a semináře a očekáváme, že se naučíme něco nového a zažijeme proměnu a růst.
K růstu však málokdy dochází na akcích. Spíše platí, že události nás k růstu mohou inspirovat. Motivují nás ke změnám a k osvojení nových návyků, ale skutečný růst se dostaví až po příjezdu z akce.
Aby mohlo dojít k proměně, musíme nastavit procesy růstu. Patří k nim čtyři kroky:
1. Zkoumejte svůj stav. Apoštol Pavel nás vybízí: „Sami sebe zkoušejte, jste-li ve víře, sami sebe zkoumejte“ (2. Korintským 13,5). Růst začíná prozkoumáním stavu svého života a života svého sboru a získáním porozumění, v jakých oblastech potřebujeme růst.
2. Naučte se něčemu novému. Přísloví 1,5 (ČEP) říká: „Bude-li naslouchat moudrý, přibude mu znalostí, a rozumný získá schopnost.“ Moudří vedoucí patří do skupiny celoživotních žáků. Dobrovolně, cíleně a vytrvale se učí novým věcem. Pokud se takto učí pastoři a jejich týmy, berou z toho užitek celé sbory, které vedou.
3. Uvádějte do praxe to, čemu jste se naučili. V souvislosti s kázáním, vyučováním a veřejným předčítáním Písma Pavel Timoteovi řekl: „O tom přemýšlej, v tom zůstávej, a všichni uvidí, jak rosteš“ (1. Timoteovi 4,15 – B21).
Jednoduše řečeno, praxe je klíčem k pokroku. Ve vaší službě to platí stejně jako v Timoteově. Díky praxi je to, co se naučíte, použitelné a vede to k proměně.
4. Spoléhejte na Ducha svatého. Základ růstu představuje naše trvalá závislost na Duchu svatém. Pavel prohlásil: „Modlím se, aby vás podle bohatství své slávy posílil mocí skrze svého Ducha na vnitřním člověku“ (Efezským 3,16). Tato slova napsal těsně předtím, než konstatoval, že Bůh je schopen učinit daleko více nade všechno, co žádáme nebo co si můžeme pomyslet.
Pavel rozuměl tomu, že moc Ducha představuje základ proměny. My můžeme zkoumat, učit se a uvádět věci do praxe, ale Duch svatý dává růst.
Zamyšlení a diskuze
1. Které z uvedených kroků je nejsnazší přehlédnout? Proč?
2. Kterému kroku se vy osobně potřebujete více věnovat?
3. Kterému kroku musíme věnovat více pozornosti společně jako tým vedoucích?
Aplikace
Věnujte nějaký čas úvahám o procesech růstu. Vyberte oblast, ve které potřebujete jako vedoucí růst. Potom věnujte čas tomu, abyste prozkoumali svůj stav, naučili se něco nového a to, co jste se naučili, uplatnili v praxi – spoléhejte se především na Ducha svatého. Během růstu si veďte deník a zaznamenávejte si poznatky, které v průběhu tohoto procesu získáte.
Pokračování příště.
Co je Make It Count?
Make It Count (Ať to má smysl) je program rozvoje vůdcovství pro individuální použití nebo pro rozvoj vašich zaměstnanců, dobrovolníků či členů staršovstva.
Každý díl je také k dispozici online ve formátu pdf ke stažení spolu s interaktivními stránkami pro členy skupiny na influencemagazine.com/Downloads.
Autorem lekcí je STEPHEN BLANDINO, pastor sboru 7 City Church ve Fort Worth v Texasu a autor několika knih.