Duševní zdraví současných pastorů v amerických Assemblies of God

Během setkání oblastní rady v roce 2019 jsem hovořila s generálním superintendentem Dougem Clayem o stavu duševního zdraví služebníků Assemblies of God a zeptala se ho, co v této oblasti pokládá v současnosti za největší potřebu.

„To je vynikající otázka!“ reagoval.

Clay se rozhovořil o pokroku, kterého naše denominace dosáhla v oblasti postupné destigmatizace duševních nemocí a poradenství v církvích. Potom se svěřil se svou obavou o duševní zdraví pastorů.

Na základě našeho rozhovoru jsme o několik měsíců později zrealizovali studii týkající se duševního zdraví pastorů. V té době bylo toto téma naléhavější než dnes, protože se církevní vedoucí potýkali s globální pandemií.

Náš výzkumný tým provedl průzkum u 874 pastorů AG v USA. Jeho cílem bylo zjistit, jak se cítí a jaké jsou jejich postoje k péči o duševní zdraví. Níže uvádíme některé z klíčových poznatků, jež z analýzy shromážděných dat vyplynuly.

Deprese

Pozitivní zprávou je, že přibližně 60 % pastorů AG nevykazovalo žádné symptomy deprese. S ohledem na to, že ke sběru dat docházelo v období června až prosince 2020, to považuji za dobrou zprávu.

Ačkoli nevíme, zda od té doby trvající pandemický stres nezvýšil míru depresí mezi pastory, naše výsledky naznačují, že v řadách našich pastorů máme mnoho odolných jedinců.

Studie však bohužel zároveň prokázala, že téměř čtyři z deseti pastorů jeví příznaky indikující minimálně mírnou úroveň deprese, čímž splňují diagnostická kritéria pro depresivní poruchu.

Čtvrtina pastorů vykazovala známky mírné deprese, zatímco 14 % vykazovalo příznaky středně silné, silné či dokonce hluboké deprese. Přibližně 5 % dotázaných uvedlo, že na ně v posledních dvou týdnech doléhaly myšlenky na sebevraždu.

Možná se s depresí potýkáte i vy nebo vaši známí. Důležité je nepřehlížet ani mírné příznaky deprese, mezi něž patří nedostatek vnitřní energie, nezvyklý úbytek či nárůst hmotnosti, potíže se soustředěním nebo nedostatek radosti z činností, které jste dříve považovali za smysluplné.

Stres

Jedním z faktorů, přispívajících k rozvinutí deprese, je profesní stres. Tento pojem zahrnuje nejrůznější tlaky spojené s pracovními povinnostmi člověka.

Mnoho pastorů žongluje s více rolemi, potýká se s nejasnými hranicemi mezi pracovním a osobním životem a pobírá za to plat, jenž neodpovídá jejich vzdělání a pracovnímu vytížení.

Naše studie prokázala, že stres v zaměstnání představuje častou předzvěst příznaků deprese. Přibližně 20 % respondentů trpělo vysokým profesním stresem, dalších 58 % pak zažívalo stres mírný.

Ve srovnání s předchozími zjištěními z obdobných studií vyznívají tyto úrovně jako překvapivě vysoké. Například průzkum mezi protestantskými duchovními z roku 2013 zjistil, že vysoký profesní stres tehdy zažívalo přibližně 8 % pastorů.

Zdá se, že velikou roli ve zvýšení hladiny stresu duchovních pracovníků sehrála pandemie.

Duchovní zdraví

Duchovní zdraví jsme hodnotili za pomoci stupnice vyvinuté Clergy Health Initiative (Iniciativa zdraví duchovních) školy Duke Divinity School.

Výsledky ukázaly, že každý pátý pastor ve své službě nezažívá pocit Boží moci a přítomnosti. Tato znepokojivá skutečnost by nás neměla nechávat lhostejnými.

Přátelství

Ukázalo se, že počet blízkých přátel pastorů významně ovlivňuje jak jejich celkovou životní spokojenost, tak jejich otevřenost vůči vyhledávání odborného poradenství.

Požádali jsme pastory, aby určili počet blízkých přátel, se kterými si mohou kdykoliv upřímně a hluboce popovídat. Výsledky se pohybovaly od žádného po čtyři a více.

Nejhlubší deprese zažívají ti, kdo nemají žádné blízké přátele. S každým blízkým přítelem se úroveň zažívané deprese snižovala. Stejný trend vykazovalo i složené hodnocení životní spokojenosti.

Navíc se ukázalo, že lidé, kteří nemají žádné blízké přátele (přibližně 9 % z celkového vzorku), nejméně často sami pro sebe využívají odborné poradenství. Pozitivní postoj k poradenství se naopak zvyšuje s růstem počtu blízkých přátel.

Pohledy na medikaci

Další zajímavé zjištění představuje postoj pastorů vůči užívání psychofarmak. Deset procent dotázaných pastorů uvedlo, že v minulosti nebo v současnosti takové léky užívali. Toto zjištění bylo v souladu s jinými studiemi týkajícími se užívání léků duchovními i běžnou populací.

Přibližně třetina pastorů AG však uvedla, že by psychofarmaka nikdy neužívala. Je zjevné, že tento druh medikace stále provází značné stigma.

Vzhledem k tomu, že 40 % respondentů vykazovalo známky deprese, může kritický pohled na antidepresiva představovat výraznou překážku úspěšné léčby.

Další kroky

Na základě těchto zjištění pastorům doporučuji podniknout několik dalších kroků.

Za prvé, zvažte osobní prověrku svého duševního zdraví. Na webových stránkách Mental Health America (screening.mhanational.org/screening-tools) je k dispozici řada bezplatných screeningových testů. Kliknutím na položku „Deprese“ si můžete udělat stejný test, jaký jsme použili v naší studii mezi pastory AG. (Další otázky na druhé straně můžete přeskočit a přejít na „Zobrazit výsledky“.)

Pokud výsledky prokážou určitou míru deprese, obraťte se na svého lékaře nebo poradce. Upozorňuji, že se nejedná o odborný diagnostický nástroj. Jestliže máte pocit, že trpíte depresí nebo jiným duševním problémem, poraďte se s lékařem nebo odborníkem na duševní zdraví bez ohledu na výsledky tohoto online screeningu.

Vyhodnoťte si i své stresové faktory v zaměstnání. Zastavte se a zamyslete nad tím, jak se ve službě cítíte. Zažíváte přetěžující požadavky nebo konflikty ve sboru? Změnily se během pandemie výrazně vaše role? Přestáváte vnímat Boží moc a přítomnost ve vašem každodenním životě a službě? Dělá vám problém oddělit si každý týden minimálně jeden den volna?

Pokud vaše odpovědi ukazují na vysokou míru profesního stresu, promluvte si s mentorem nebo přítelem o tom, co zažíváte. Můžete také spolupracovat s koučem pro vedoucí pracovníky, který vám pomůže zjistit, zda můžete udělat změny, které vám pomohou váš stres snížit.

Když tyto otázky proberete s důvěryhodným poradcem, pomůže vám to znovu objevit smysl vašeho života, povolání a poslání.

Vzhledem k důležitosti sociálních vazeb si položte otázku, s kolika přáteli se můžete podělit o své myšlenky a pocity. Pokud je tento počet nízký, promluvte si s vedoucími ve vaší oblasti o možnostech navazování nových kontaktů a vztahových propojení. Domluvte se s pastory ve svém okolí, že spolu jednou měsíčně poobědváte. Zvažte zapojení do některého z místních klubů či zájmové skupiny, sdružující lidi, které spojuje váš koníček.

Rozšíření vaší sociální bubliny může vylepšit vaši psychickou pohodu a otevřít nové příležitosti k vyhledání pomoci, kdykoliv ji budete potřebovat.

Závěrem, buďte ochotni přehodnotit své názory na poradenství a medikaci. Ačkoliv pastoři vykazují stále větší ochotu odkazovat členy sborů na odbornou pomoc v oblasti duševního zdraví, mnozí se paradoxně brání vyhledat pomoc sami pro sebe. Doporučujete snad svým členům pomoc, kterou nejste sami ochotni vyzkoušet?

Byť někteří pastoři druhé lidi odkazují na poskytovatele služeb v oblasti duševního zdraví, často mají pocit, že jejich vlastní možnosti využití těchto služeb jsou limitované. Televize a internet však dnes nabízejí široké možnosti. Díky online poradenství můžete odbornou pomoc zařadit do svého dne tak, aby vyhovoval vašemu týdennímu kalendáři.

Nepodléhejte dojmu, že si poradenství nemůžete finančně dovolit. Zeptejte se, zda poskytovatel služeb nespolupracuje s vaší zdravotní pojišťovnou či nenabízí slevy pro lidi s nižšími příjmy či pracovníky v pomáhajících profesích.

Investice do vašeho duševního zdraví – včetně vyhledání pomoci, když ji potřebujete – jsou pro dlouhodobý úspěch vaší služby zásadní. Péče sama o sebe pomáhá zajistit, abyste jako pastoři mohli i nadále pečovat o ostatní.

Autor: Kristin Kansiewiczová

Kristin Kansiewiczová, Ph. D., je licencovaná profesionální poradkyně, pomocná profesorka poradenství na univerzitě Evangel University ve Springfieldu v Missouri a ordinovaná služebnice církve Assemblies of God.

Reklama