Q/A pro manželky služebníků: Jak čelit depresi

 

Q/Otázka

Hluboce mnou otřáslo, když jsem se nedávno dozvěděla, že manželka jednoho pastora z našeho města spáchala sebevraždu. Několikrát jsem se s ní potkala a vždy působila dojmem, že se svým manželem tvoří ve službě silný tandem. Nemohu na tuto tragédii přestat myslet. V pravidelných intervalech bojuji s depresí. Obvykle se s ní sama nějak vypořádám, ale ve světle této zprávy mě zajímá, jestli mohu něco udělat pro to, abych depresi čelila lépe.

A/Odpověď

Udělala jste dobře, když jste se rozhodla podívat na to, co prožíváte, z jiného úhlu. Je skvělé, že si kladete otázku, jak co nejúčinněji čelit depresi. Deprese je diagnostikovatelný, léčitelný stav. Dokonce i biblické postavy zažívaly někdy období zoufalství a smutku, které je zcela přemohly. Pro křesťanské vedoucí je těžké přiznat, že zápasí s pocity beznaděje. Bojí se, že vytvoří zdání slabosti či nedostatečné duchovnosti.

Manželkám pastorů je zatěžko hovořit nahlas o svých problémech. Jejich veřejná role je podvědomě staví do pozice, kdy nechtějí riskovat svou pověst či pověst svého manžela. Ironií však je, že právě na manželky pastorů doléhají deprese velice často. Rozhodně v tom nejste sama.

Článek Donny Bordelonové Alderové1 informuje o detailním průzkumu uskutečněném Dr. Cecilem Paulem, profesorem psychologie na vysoké škole Eastern Nazarene College. Výsledky průzkumu uskutečněného mezi významným počtem manželek pastorů odhalily následující zjištění: 

  • Průměrný věk žen podstupujících tento průzkum byl 39,1 let a průměrná doba strávená ve službě manželky pastora 12,2 let.
  • Většina žen hodnotila tuto službu z větší části jako naplňující, vzrušující a plnou výzev.
  • Na stupnici od 1 do 10 (1 nejhorší, 10 nejlepší) ohodnotily ženy svůj život v průměru hodnotou 7,45 a samy sebe hodnotou 6,78.
  • Padesát čtyři procent zkoumaných žen ve službě zažilo vzestupy i krize.
  • Dvanáct procent uvedlo, že ve službě nezažívá nic než krize.

Nejzásadnější zjištění však představoval fakt, že celých osmdesát osm procent všech dotazovaných žen odpovědělo kladně na otázku: „Procházela jste někdy obdobím deprese?“ Dvacet pět procent uvedlo, že depresi zažily jednou či dvakrát v životě. Dvacet tři procent ji ale zažívá jednou či dvakrát ročně!

Připomínám, že jde o stejné ženy, které uvedly, že ve službě obecně prožívají spokojenost a svou roli přijímají a hodnotí kladně. Důvody k tomuto zdánlivému rozporu nebyly objasněny. Není však těžké odhadnout, že mezi důležité faktory patří duchovní boj, tlaky ze strany lidí a jejich nároky a vysoká očekávání. Dále to vyplývá z celkového charakteru této služby, která s sebou často nese velké nároky v oblasti mezilidských vztahů.

Z vašeho dotazu plyne, že rozumíte tomu, čemu čelíte, když právě procházíte obdobím temných časů. Mnohé ženy, které prožívají totéž, ale bohužel dospěly k mylnému závěru, že jsou neduchovní, neukázněné či dokonce bláznivé. Neuvědomují si přitom, že jejich stav je diagnostikovatelný a že je možné pracovat na jeho léčbě.

Lze říct, že člověk spadá pod diagnózu deprese, pokud se u něj projevuje alespoň pět z následujících symptomů:

  • smutek (nebo citová rozladěnost) trvající déle než dva týdny
  • ztráta zájmu a potěšení z věcí, které mu za normálních okolností přinášejí radost
  • změna stravovacích návyků (zvýšení nebo naopak snížení příjmu jídla)
  • změna návyků v oblasti spánku (prodloužení či zkrácení)
  • zvýšená aktivita nebo naopak netečnost
  • vyčerpání, ztráta energie
  • pocity marnosti
  • potíže se soustředěním a koncentrací
  • myšlenky na smrt

Někteří lidé zažijí jedno, dvě období deprese za celý život. Jiní však procházejí obdobími skleslosti a beznaděje opakovaně, ve více či méně pravidelných cyklech. Důležitá otázka zní, co člověk může udělat pro to, aby se s doléhající depresí lépe vypořádal?

Předpokládám, že již máte rozvinutý modlitební život a blízké obecenství s Ježíšem, který je vaším útočištěm a pomocníkem. V těžkých obdobích se však běžně setkáváme s tím, že na člověka dolehne pocit, že Bůh je vzdálený a nedostupný. Choďte i v takovém období co nejvíce vírou a neopírejte se o své pocity, ale o vaše poznání Božího slova. Poslouchejte uctívání a chvály zdůrazňující Boží blízkost a lásku.

Přikládám několik dalších praktických rad:

Přiznejte si existenci problému. Není žádná hanba přiznat, že jste v depresi nebo že máte tendenci do ní v pravidelných cyklech upadat. Bůh o tom samozřejmě ví a mnozí další lidé zažívají totéž, co vy. Utajováním vašich obtíží, kromě snahy vypadat dobře navenek, vůbec nic nezískáte. Jako manželka vedoucího máte naopak krásnou příležitost stát se pro druhé lidi vzorem ve zdravém přístupu k životu. Vlastním příkladem lidem ukážete, jak je prospěšné přiznat, že člověk prochází těžkým obdobím. Dáte najevo, že v jeho průběhu přijímáte odbornou pomoc a podporu ze strany druhých lidí a nemusíte upadat do beznaděje. Ano, lidé vás skutečně sledují. Dovolte jim pozorovat váš skutečný život, včetně vašich výzev a bojů, k nimž se budete stavět čelem.

Mluvte s někým. Nepokoušejte se tím projít sama. Mluvte s někým o všem, co prožíváte. Vyhledejte poradce nebo důvěryhodného mentora, který váš zápas nebude ani zlehčovat, ani zduchovňovat. Bude-li třeba, investujte do toho váš čas a peníze. Jde o investici, která vám vynese celoživotní dividendy. Způsob vašeho myšlení představuje jeden z největších zdrojů vašeho životního stresu či pokoje. Poradce vám pomůže jednat s vaším myšlenkovým světem a posílit vaši sebedůvěru. Studie prokázaly, že jde o jeden z nejúčinnějších způsobů léčby deprese.

Vyhledejte modlitební partnery, kteří se za vás budou vytrvale modlit, aniž by chtěli znát všechny detaily. Deprese má tendenci vést člověka do izolace. Přinuťte sama sebe k tomu zůstávat ve spojení s přáteli, kteří vás podporují, a se všemi lidmi, kteří jsou pro vás v životě důležití.

Navštivte svého lékaře. K depresi může přispívat i řada fyziologických faktorů. Patří k nim hormony, vedlejší účinky předepsaných léků, genetické faktory nebo chemické pochody ve vašem těle. Navštivte svého lékaře, aby prověřil veškeré potenciální fyzické příčiny vašich depresivních stavů. Prodiskutujte společně jednotlivé možnosti vaší léčby a vážně se nad nimi zamyslete a zvažte je.

Pečujte o sebe. Starejte se o sebe po stránce fyzické, vztahové i citové. Nejde o sobectví. Jde o moudrou správu vašeho tělesného, duševního i duchovního já způsobem, jaký oslavuje Boha a je pro vás užitečný. Zamyslete se nad svými stravovacími návyky, spánkovým režimem, nad tím, zda máte okruh vhodných přátel, kteří vás podporují, a nad těmi oblastmi vašeho života, které ve vás vyvolávají stres. Snažte se svůj život maximálně zjednodušit a vrátit se k základním principům odpočinku, uctívání Boha, rodiny a zábavy.

Pokud se vrátím k tragické události, která vás motivovala k položení vaší otázky, chci zdůraznit jednu zásadní věc. Pokud vás pronásledují myšlenky na smrt a představy o tom, jakým způsobem byste si mohla ublížit nebo spáchat sebevraždu, neváhejte vyhledat okamžitou pomoc. Pokud nemáte žádného poradce ani vhodného člena rodiny, se kterým byste si o všem mohla popovídat, zavolejte CO NEJDŘÍVE na tísňovou linku, linku důvěry anebo navštivte lékařskou pohotovost. Jste-li v takovém rozpoložení mysli, musíte nutně mluvit s někým, kdo vás bude brát vážně.

Děkuji vám za váš upřímný dotaz. Tragické úmrtí ve vašem městě nám všem znovu připomíná, že manželky pastorů jsou lidé z masa a kostí, a mohou někdy zažívat hlubokou zoufalost a pocity marnosti. Tak jako kdokoliv jiný, jsme zcela závislé na Boží milosti, díky níž můžeme s Bohem kráčet den za dnem a dovolovat mu, aby nám ukazoval cestu moudrého, vítězného života.

Poznámka

1. Donna Bordelonová Alderová: „How to Encourage Your Pastor’s Wife“ (Jak povzbuzovat manželku vašeho pastora), Thriving Pastor (Úspěšný pastor), (2005),  http://www.thrivingpastor.org/articles/married/A000000065.cfm. (článek zobrazen 5. dubna 2013).


Autor: Gabriele Rienasová

Dlouholetá manželka pastora a profesionální poradkyně, žije ve městě Beaverton v americkém Oregonu. Přednáší na seminářích, konferencích a shromážděních po celém světě.

Reklama

Kniha Hovory o homosexualitě od Joe Dallase