Povznášející zkušenost

Jako uchazeči o místo pastora jsme s manželkou absolvovali sérii setkání s různými skupinami sboru pořádaných sborovým staršovstvem. Během jednoho z nich jsme se poznali s tamními seniory.

Z tohoto setkání se mi do mysli silně vryly dvě věci. Za prvé, udivil mě počet seniorů, kteří na setkání dorazili. Ačkoliv se předchozích schůzek účastnilo mnoho mladých rodin s dětmi a dospívajících, ukázalo se, že to není sbor jen pro mladé. Poznali jsme, že jsou zde ve zdravém poměru zastoupeny všechny věkové skupiny.

Druhý silný zážitek z této schůzky spočíval v otázce, kterou jsem předem očekával: „Bobe, milujeme naše staré gospelové písně a písně z kancionálu. Je nějaká šance, že by se zase mohly v neděli začít zpívat?“

Ano, propukla typická mezigenerační bitva o podobu chval. Věděl jsem, že jí budu muset sbor opatrně a moudře provést. Díky Bohu však v tom okamžiku povstal jeden osmdesátiletý muž, chopil se slova a řekl: „Přátelé, prozradím vám tajemství. Půjčil jsem si domů jeden starý sborový zpěvník. Čas od času ho vytáhnu a od srdce si doma zazpívám mé oblíbené písně. Radím vám, abyste udělali totéž!“

Senioři mají místní církvi hodně co nabídnout. Stejně jako s ostatními věkovými skupinami s nimi pastoři potřebují strategicky navazovat vztahy, zapojovat je do služby a využívat jejich obdarování. Zde je pět osvědčených způsobů, jak účinně pracovat se starší generací:

1. Budujte s nimi vztahy. Za žádných okolností nejstarší členy vašeho sboru neopomíjejte. Bylo by velikou chybou trávit veškerý čas jen se skupinou svých vrstevníků. Zajděte s některým z vašich starších členů sboru na oběd nebo na kávu. Budou doslova nadšení, že s nimi trávíte čas. Takový starší muž či žena se dokonce mohou stát vaším Áronem či Chúrem – člověkem, který vám poskytne tolik potřebnou podporu (Exodus 17,8-16).
  2. Povzbuzujte je během kázání či vyučování. Když během kázání používáte ilustrace, zahrňte mezi ně i příběhy ze života seniorů. Je to skvělý způsob, jak jim dát pocítit, že se s nimi počítá a že tvoří nedílnou součást života sboru.
    Můžete například kázat na pasáž ze Žalmu 92,13-15, která hovoří o spravedlivých, kvetoucích jako palma a přinášejících úrodu i ve stáří. „I v šedinách budou plodní, budou zdatní a svěží“ (v. 15). Velice rád našim seniorům připomínám, že mají pořád v Božím království zásadní úkol a že jejich role spočívá v tom zůstávat „zdatní a svěží“ – vděční a plní Boží lásky.
  3. Vytvářejte jim příležitosti ke službě. Jistě, někteří nemohou sloužit kvůli svým zdravotním omezením. Mnoho seniorů ve vašem sboru se ale touží zapojit. Chtějí být potřební a cítit se užiteční.
    Řekněme, že jsou veselé povahy – takové seniory můžete zapojit do služby uvaděčů, kteří vítají lidi do shromáždění. Možná dokonce v řadách seniorů najdete hlavního vedoucího tolik potřebné a důležité služby.
    Jiní mají dar vyučování a s radostí povedou třídu nedělní školy či skupinku pro dospělé, zapojí se v dětské besídce nebo dokonce vypomohou v oddělení nemluvňat. Některé děti z našich sborů nemají křesťanské prarodiče a potřebují čerpat požehnání z pozitivního vlivu starších zbožných lidí.
    Řada seniorů se ráda a věrně oddává přímluvám. Zapojte takové lidi do modlitebních týmů. Možná zjistíte, že budou velice věrně sestavovat týdenní modlitební seznam sborových potřeb.
    Využijte i ty starší členy sboru, kteří mají dostatečnou fyzickou kondici a rádi a ochotně věnují dvě, tři hodiny týdně pracím na zahradě či sekání trávy.
  4. Založte pro ně skupinku. Vytipujte vhodného člověka, který dokáže vést skupinku seniorů, vyhledávat jim příležitosti ke službě, všestranně se jim věnovat a pečovat o ně. Vyjadřujte jim podporu účastí na jejich akcích. Vaše přítomnost na jejich vánočním posezení u jídla jim dá najevo, že vám na nich záleží.
    Pokud vám to dosud nedošlo, senioři se mohou stát jedněmi z nejvěrnějších a nejštědřejších dárců, ať už jde o desátky nebo o podporu misie. Čas, který do nich investujete, se Božímu království vrátí mnoha různými způsoby.
  5. Buďte kreativní při řešení „bojů o chvály“. Jedna z nejlepších věcí, jakou jsme udělali v posledním sboru, který jsem pastoroval, spočívala v založení nedělního večerního shromáždění zaměřeného na zpěv z kancionálu, které jsme pořádali jednou za čtvrt roku. Vrátili jsme vždy na podium staré piano, které již běžně nepoužíváme, rozdali příchozím zpěvníky, zazpívali společně osm až deset kancionálových a gospelových písní, společně se pomodlili a užili si následné občerstvení.

Senioři se mohou stát jedněmi z nejvěrnějších a nejštědřejších dárců, ať už jde o desátky nebo o podporu misie.

Někdy jsme tyto večery nazvali Zpěvy z kancionálu se zmrzlinou. Jindy zase Zpěvy z kancionálu s polévkou. Tak či tak, naši senioři je milovali. A když se na nás čas od času obrátil nějaký rozmrzelý senior s výtkou na adresu moderních písní, které zpíváme v neděli dopoledne, mohli jsme ho ujistit, že stále věříme ve staré duchovní písně a nabídnout mu příležitost si je společně zazpívat.

Milí pastoři, vaši senioři se mohou stát vašimi nejlepšími spojenci. Pilně pracujte na tom, abyste si zachovávali citlivost na jejich potřeby. Povzbuzujte je a využívejte jejich obdarování, protože patří mezi cenné dary pro vás i pro váš sbor. Milujte dítky… ale milujte i tyto „svaté s šedinami“.

Autor: G. Robert Cook Jr.

Bývalý superintendent oblasti Rocky Mountain District církve Assemblies of God a člen pastorského týmu sboru Victory Life Church (církve AG) v Grand Junction/Frulta v Coloradu.